PILNE: Sejm przedłużył tarczę antyinflacyjną. Ceny paliwa wrócą do normy?!

PILNE: Sejm przedłużył tarczę antyinflacyjną. Ceny paliwa wrócą do normy?!

paliwo plus pieniądze świadczenie

Podaj dalej

W czwartek Sejm podjął decyzję o ostatecznym przyjęciu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych oraz pomocy kredytobiorcom. Decyzja Sejmu zakłada rzecz jasna także przedłużenie wszystkich rozwiązań z tarczy antyinflacyjnej w zakresach takich jak obniżenie akcyzy oraz podatku VAT, a także od sprzedaży detalicznej na paliwo. Tarcza ma od teraz obowiązywać do 31 października 2022 roku. Co to oznacza dla kierowców i czy możemy liczyć na powrót cen benzyny do normalnych? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Ceny paliw wrócą do normy? Rząd przedłużył tarczę antyinflacyjną. Co to oznacza dla kierowców?

ceny paliwa diesel benzyna
fot. freepik.com

Rozwiązania, które są zawarte w tarczy antyinflacyjnej zakładają obniżenie akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz obniżenie podatku VAT z 23 procent do 8 procent na paliwa. Ministerstwo Finansów szacunkuje, że z powodu tarczy antyinflacyjnej wskaźnik inflacji obniży się o około 2 punkty procentowe, co ma być dobrą wiadomością dla Polaków. Ale czy tak faktycznie będzie? Trudno na ten moment jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza patrząc na aktualną sytuację na rynku.

– Celem poprawki jest przedłużenie do 31 października 2022 r. wprowadzonych w obszarze podatków rozwiązań, zmierzających do złagodzenia skutków inflacji – poinformował Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości, cytowany przez forsal.pl. Miejmy nadzieję, że faktycznie tarcza będzie miała realny wpływ na spadek inflacji, ponieważ podwyżki cen towarów w sklepach, jak i paliwa na stacjach paliw są przez nas mocno odczuwalne. Wydaje się jednak, że tarcza po prostu tylko ukróci podwyżki cen, a nie bedzie miała realnego wpływu na powrót do normalności, bo do tego jest bardzo daleko.

Kierowcy będą mogli cieszyć się z powrotu do normalności? Niestety, niewiele na to wskazuje

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

„Według szybkiego szacunku danych GUS, inflacja konsumencka wyniosła w maju 13,9 proc. w skali roku (wobec 12,4 proc. r/r w kwietniu). Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 pkt proc. w górę lub w dół. Inflacja jest obecnie najwyższa od ponad 24 lat. Rząd i Narodowy Bank Polski przekonują, że ceny rosną głównie z powodu wojny na Ukrainie wywołanej przez Rosję. Inwazja trwa od 24 lutego i przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej” – czytamy w serwisie dorzeczy.pl. I trudno się z tym nie zgodzić. Sytuacja jest trudna i póki co nie ma widoków na jej poprawę, co najbardziej martwi…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News