PILNE: Rząd nie obniży ceny paliwa w Polsce! Sasin: "Zrobiliśmy już wszystko, co się dało"

PILNE: Rząd nie obniży ceny paliwa w Polsce! Sasin: "Zrobiliśmy już wszystko, co się dało"

diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że jego zdaniem inflacja w Polsce nie sięgnie 20 procent. Sasin podkreślił też, że w jego opinii rząd zrobił wszystko, aby obniżyć ceny benzyny, diesla i LPG. Jest to dosyć ciekawa opinia, zwłaszcza, że paliwo aktualnie kosztuje prawie po 8 złotych za litr.

PILNE: Rząd nie obniży ceny paliwa w Polsce! „Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy”

paliwo ceny
fot. freepik.com – coffeekai

Wicepremier podczas programu „Sedno Sprawy” emitowanego na antenie Radia Plus został zapytany, czy w jego opinii inflacja w naszym kraju może sięgnąć aż 20 procent.

– Co prawda rzeczywiście mamy rekordową inflację, bo te 12 proc. to bardzo dużo. Natomiast znowu muszę powiedzieć, na tle Europy, chociażby naszego regionu, krajów bałtyckich, gdzie rzeczywiście te 20 proc. dobija, wypadamy źle, ale też w krajach zachodniej Europy ta inflacja od kilkudziesięciu lat jest najwyższa – tłumaczy Jacek Sasin.

– Mogę powiedzieć tak: podjęliśmy cały zestaw działań, żeby tę inflację ograniczać. Tarcza antyinflacyjna przede wszystkim zmniejsza dolegliwości inflacji. Ekonomiści, eksperci przewidują, że w tym roku rzeczywiście mamy szczyt tej inflacji, ale już w drugiej połowie roku, pod koniec roku ona zacznie spadać. Musimy to przetrzymać, niestety wojna zmieniła wszystko – dodał wicepremier.

Sasin szczerze o aktualnych cenach paliwa

paliwo ceny
fot. freepik.com – shangarey

Jacek Sasin wypowiedział się także na temat aktualnych cen paliwa. Sasin zaznaczył, że „nie ma narzędzi do obniżenia cen paliw”. A przypomnijmy, że cena za litr benzyny wynosi aktualnie niemal 8 złotych!

– Nie mówmy o bezradności rządu. Podjęliśmy te działania, które były możliwe w ramach prawa unijnego. Paliwo, mimo że jest bardzo drogie, to w Polsce nadal jest najtańsze w Europie. Robimy ile można. Trudno jest przekonać firmy, aby sprzedawały paliwo poniżej ceny surowca. Wpływ mają także kursy walut – tłumaczył– Zrobiliśmy już wszystko. Zeszliśmy do minimów europejskich. Zrobiliśmy to jako pierwsi – zaznaczył Sasin.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News