PILNE: Posiadasz samochód spalinowy? Musisz zapłacić od niego podatek! Nie zapomnij tej daty!

PILNE: Posiadasz samochód spalinowy? Musisz zapłacić od niego podatek! Nie zapomnij tej daty!

podatek podatki samochód kierowca elektryczny spalinowy opłata

Podaj dalej

Wszystko wskazuje na to, że posiadacze samochodów spalinowych w najbliższym czasie nie będą mieli powodów do optymizmu. Wszystko przez to, że rząd Mateusza Morawieckiego ma w planach wprowadzenie nowych opłat i podatków, które mają mocno uderzyć w kierowców posiadających właśnie takie pojazdy. Pierwsze zmiany mają zostać wprowadzone już w przyszłym roku. Czy naprawdę jest się czego bać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie rzecz jasna w naszym artykule.

Posiadasz auto spalinowe? Szykuj się na poważne problemy, rząd obciąży cię podatkami!

utrzymanie samochodu
Pixabay

Rząd Mateusza Morawieckiego ma zamiar umieścić w Krajowym Planie Odbudowy nowe podatki, które zdecydowanie uderzą po kieszeniach właścicieli aut spalinowych. „Planuje się wprowadzenie nowych przepisów mających na celu ograniczenie emisji pochodzących z transportu. Planowana opłata i podatek uzależnione będą od emisji CO2 lub NOx, a ich wysokość zależna będzie od poziomu szkodliwych emisji danego pojazdu – zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci więcej” – informuje AutoŚwiat.

Obciążenia mają być bardzo odczuwalne dla kierowców, na tyle, aby spowodowały wyeliminowanie z dróg najbardziej emisyjnych samochodów. Opłata rejestracyjna ma zostać wprowadzona już do końca 2024 roku. Im starszy samochód, tym opłata będzie wyższa. Dzięki temu ma zostać po części ograniczona emisja spalin, przynajmniej według rządowego pomysłu.

Rząd chce ograniczyć samochody spalinowe w Polsce. Ma na to konkretny plan i będzie go realizować

Spaliny
Fot. pixabay.com

„Działanie to ma na celu zmniejszenie ilości najbardziej emisyjnych pojazdów i promocje niskoemisyjnych środków transportu. Środki pozyskane z ww. opłat przeznaczone będą na rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego, który ograniczy zjawisko wykluczenia transportowego” – czytamy w rządowym planie.

Oprócz tej opłaty rząd chce wprowadzenia podatku od posiadania samochodów. A sam podatek ma być zależny od klasy emisji spalin. Sprawi to, że droższe auta elektryczne będą bardziej atrakcyjne dla kierowców, bowiem nie będzie trzeba za nie płacić podatku. Dodatkowo nowsze auta spalinowe będą o wiele bardziej atrakcyjne od starszych, ze względu na emisje spalin.

Póki co konkrety co do wysokości podatku nie są jeszcze znane, ale jedno jest pewne – rząd działa w tym temacie i kierowców samochodów spalinowych bez wątpienia czekają teraz trudne czasy, które po prostu będziecie musieli jakoś przetrwać…

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News