PILNE: Polscy kierowcy muszą kupić nowe tablice rejestracyjne! Nie zrobisz tego? Dostaniesz mandat!

PILNE: Polscy kierowcy muszą kupić nowe tablice rejestracyjne! Nie zrobisz tego? Dostaniesz mandat!

PILNE: Polscy kierowcy muszą kupić nowe tablice rejestracyjne! Nie zrobisz tego? Dostaniesz mandat!

Podaj dalej

Nowe tablice rejestracyjne pojawią się na naszych drogach jeszcze w 2023 roku. Wszystko z powodu coraz większej liczby samochodów na drogach w naszym kraju. Samorządowcy w związku z tym poszerzyli pulę numerów, co spowodowało, że na drodze są też pojazdy z numerem rejestracyjnym „PY”. Co to pokrótce oznacza dla kierowców? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Polscy kierowcy muszą kupić nowe tablice rejestracyjne. Co to oznacza?

W Polsce pojawiły się nowe tablice rejestracyjne z dopiskiem PY. Nie trzeba za nie dodatkowo płacić, ponieważ taki symbol jest efektem wyczerpania numerów, które miały serię PO. Początek numerów rejestracyjnych zmienił się nie tylko w Poznaniu, ale też w Krakowie i Wrocławiu, o czym informuje serwis moto.pl.

Zasady określają, że kombinacji z pulą numerów rejestracyjnych jest pięć. Mowa tutaj o następujących możliwościach:

  • 2 litery + 5 cyfr,
  • 2 litery + 4 cyfry + 1 litera,
  • 2 litery + 3 cyfry + 2 litery,
  • 2 litery + 1 cyfra + 1 litera + 3 cyfry,
  • 2 litery + 1 cyfra + 2 litery + 2 cyfry.

W przypadku pozostałych pięciu znaków poza wyróżnikiem województwa i miejscowości, nie można stosować liter B,D,I,O,Z, które są zbyt podobne do cyfr 8, 0, 1, 2. Takie kombinacje dają możliwość 1 235 799 kombinacji. Jednak w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu wyczerpały się owe możliwości. Władze podjęły zatem decyzje o nowym wyróżniku. Poznań otrzymał PY, Kraków KK, a Wrocław DX, co powinno wystarczyć na najbliższe 20 lat.

Zmiany są kosmetyczne, ale kierowcy muszą o tym pamiętać, by później nie było zdziwienia

Dowód rejestracyjny, tablica rejestracyjna
fot. stock.adobe.com – Krzysztof

Zmiana jest zatem kosmetyczna, ale należy pamiętać, że przy rejestracji nowego auta czy zmianie numeru tablic rejestracyjnych nie dostaniecie już oznaczeń chociażby KR czy DW, tylko KK lub DX. To ważne i warto o tym pamiętać, by potem nie było rozczarowania. A pamiętajcie, że jazda na uszkodzonych tablicach lub nieważnych grozi mandatem karnym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News