PILNE: Polacy dostaną ogromny dodatek do węgla! Na jakie pieniądze możecie liczyć? Musicie się pospieszyć!

PILNE: Polacy dostaną ogromny dodatek do węgla! Na jakie pieniądze możecie liczyć? Musicie się pospieszyć!

dodatek weglowy dotacja

Podaj dalej

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że dodatki dla gospodarstw ogrzewających się innym paliwem niż węgiel będą zróżnicowane. To świetna wiadomość – zwłaszcza, że rząd w środę jednoznacznie zadeklarował, że przygotuje wsparcie dla Polaków, którzy ogrzewają swoje domy innym paliwem niż węgiel.

Polacy dostaną ogromny dodatek węglowy. Na jakie pieniądze możecie liczyć?

węgiel dodatki na olej pelet i gaz
Pixabay

– Mamy funkcjonująca tarczę antyinflacyjną. To rozwiązanie będzie przedłużone na pewno do końca roku. Analizujemy też możliwość jej rozszerzenia (wsparcia – przyp. red.) o inne surowce, takie jak np. drewno czy LPG. Ostateczne decyzję podejmiemy po konsultacjach z premierem. Oczywiście dodatki dla gospodarstw korzystających z innego paliwa niż węgiel będą zróżnicowane – powiedział wiceminister finansów, cytowany przez serwis money.pl.

Przypomnijmy, że już w połowie lipca Sejm postanowił przyjąć ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tysięcy złotych dla każdego gospodarstwa domowego, które używa na co dzień węgla do ogrzewania. Dzięki temu z rządowej pomocy będzie mogło skorzystać niemal 4 miliony gospodarstw domowych. Warunkiem koniecznym do tego, aby otrzymać dodatek węglowych jest jednak uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Artur Soboń podczas czwartkowej rozmowy z dziennikarzami został zapytany, czy państwu starczy pieniędzy na dopłaty do paliw.

Rząd nie martwi się o pieniądze na pokrycie dodatków

wegiel, pelet, ekogroszek do domu
Pixabay

– Ostrożnie planujemy wydatki, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy w stanie sfinansować tego rodzaju świadczeń. Dzisiaj jest sytuacja, w której mamy dobrze wyglądające wskaźniki, jeśli chodzi o dochody budżetowe. Rok 2021 to rok z rekordowym wzrostem gospodarczym, co świadczy o tym, że gospodarka w pierwszym półroczu tego roku rozwijała się w dobrym tempie i tym samym sytuacja budżetowa jest stabilna. Jest prognozowane spowolnienie gospodarcze, szczególnie w roku 2023, ale nie ma żadnych przesłanek, żeby mówić, że czeka nas recesja – podkreślił Soboń.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News