PILNE: Od 7 września diesel na stacjach paliw w całym kraju najtańszy od stycznia! Kierowcy szturmują stacje!

PILNE: Od 7 września diesel na stacjach paliw w całym kraju najtańszy od stycznia! Kierowcy szturmują stacje!

paliwa paliwo benzyna diesel lpg

Podaj dalej

Ceny diesla na stacjach benzynowych w całym kraju od dłuższego czasu szły tylko i wyłącznie do góry. Teraz jest szansa na zmianę tego trendu. Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje, a sam surowiec jest aktualnie wyceniany najniższej od stycznia tego roku. To reakcja na obawy, że globalne spowolnienie gospodarcze może spowodować spadek popytu w Europie i USA.

Od 7 września diesel tani na stacjach jak nigdy?! Są pozytywne informacje dla kierowców!

Baryłka ropy West Texas Intermediate aktualnie kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 85,24 USD, czyli niżej o 1,89 proc. Brent na ICE w dostawach wyceniana jest po 91,33 USD za baryłkę, co także jest niższą ceną o niespełna dwa procenty. Ropa tym samym wymazała zyski, jakie wywołała poniedziałkowa decyzja krajów sojuszu OPEC+ o obniżeniu dostaw ropy w październiku o 100 tysięcy baryłek dziennie.

Wzrostom cen surowca nie sprzyja aktualnie silny dolar USA, co sprawia, że ropa jest droższa dla nabywców spoza Stanów Zjednoczonych, czego mamy efekt między innymi na stacjach paliw w naszym kraju. Analitycy podkreślają, że ropa naftowa zalicza słaby początek września po tym, jak już trzy miesiące zaliczała spadek notowań.

Czy kierowcy doczekają się w końcu tańszej ropy? Trudno jednoznacznie powiedzieć…

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – ali_production

– Po wycenieniu poniedziałkowej decyzji o obniżce produkcji ropy przez kraje OPEC+, która wywołała wzrosty cen ropy, teraz surowiec znów zmaga się ze słabszymi prognozami popytu. Nagłówki dotyczące chińskich blokad covidowych odnowiły na rynkach nastawienie dot. prognoz słabszego popytu. Do tego dalej umacnia się dolar – tłumaczy strateg rynku w IG AS=sia Pte – Yeap Jun Rong, cytowana przez bankier.pl.

Czy kierowcy doczekają się zatem tańszej ropy w nadchodzącym czasie? Trudno na to pytanie jednoznacznie powiedzieć. Należy obserwować rynek i reagować na bieżąco na pojawiające się na nim zmiany.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News