PILNE: Od 6 września nowe ceny paliw w Polsce! Właśnie tyle zapłacimy za diesel i LPG! [RAPORT EKSPERTA]

PILNE: Od 6 września nowe ceny paliw w Polsce! Właśnie tyle zapłacimy za diesel i LPG! [RAPORT EKSPERTA]

diesel benzyna paliwo ceny paliw podwyżka zamieszki kradzieże

Podaj dalej

Przed nami kolejny tydzień, a co za tym idzie zupełnie nowe ceny paliw na stacjach benzynowych w całym kraju. Jesteście ciekawi, ile trzeba będzie zapłacić za diesel, benzynę i LPG? Jeśli tak, to zapraszamy was serdecznie do naszego artykułu, gdzie poznacie informacje na ten temat.

Od 6 września nowe ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za diesel, benzynę i LPG?

ceny paliw diesel benzyna

Analityk rynku paliw z e-petrol.pl Jakub Bogucki podczas rozmowy z Newserią podkreślił jednoznacznie, że w tygodniach powakacyjnych będziemy świadkami nieprzyjemnych zmian dla kierowców, jeśli chodzi o ceny paliw – szczególnie mowa tutaj o kwotach, jakie przyjdzie nam zapłacić za diesel, który cały czas idzie do góry.

– Po wakacjach ceny diesla będą zwyżkować zdecydowanie szybciej niż ceny benzyny czy autogazu, ponieważ w dużej mierze jest on importowany do Europy, m.in. z kierunku rosyjskiego. Zmiany dotyczące diesla będą w najbliższym czasie bardzo odczuwalne. W Europie mamy strukturalny niedobór produkcji oleju napędowego, co – w obliczu odchodzenia od paliw importowanych z Rosji – powoduje pewne komplikacje. Nie oszukujmy się, przez ostatnie lata w europejskiej polityce diesel był paliwem traktowanym jako gorsze, mniej ekologiczne. I teraz, kiedy mamy do czynienia z poważnym ograniczaniem możliwości importu, niestety musimy sobie jakoś radzić. A rynek reaguje wzrostem cen – tłumaczy Bogucki.

Bogucki nie ma dobrych informacji dla kierowców diesla i benzyniaków

– Diesel jest powszechnie stosowany jako paliwo do aut transportowych. To oznacza, że wszystkie przewożone do sklepów produkty czy artykuły przemysłowe są w jakiś sposób powiązane z ceną diesla. I niestety w momencie podwyżek cen tego paliwa zobaczymy zmianę w górę także w przypadku artykułów w sklepach – dodał analityk.

Jednocześnie, w dalszej fazie swojej wypowiedzi, Bogucki nie miał też dobrych informacji dla kierowców benzyniaków. – Jestem przekonany, że niestety niskie ceny są już za nami. Te ceny na poziomie 5–6 zł, które wspominamy już dzisiaj z sentymentem, niestety nie wrócą do nas szybko. W tym momencie ryzykowne jest jednak prognozowanie czegoś z większą dozą pewności, ponieważ mamy dużą zmienność sytuacji rynkowej. Stwierdzenie, że paliwa będą za miesiąc czy dwa kosztować 8–9 zł, jest bardzo trudne, biorąc pod uwagę m.in. to, jak zmienia się polski i europejski rynek paliwowy, jak duże jest zapotrzebowanie i jak trudno obsłużyć ten popyt, rezygnując z ropy rosyjskiej – uważa Jakub Bogucki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News