PILNE: Od 3 kwietnia nowe opłaty dla kierowców! Będziecie musieli sięgnąć głęboko do kieszeni

PILNE: Od 3 kwietnia nowe opłaty dla kierowców! Będziecie musieli sięgnąć głęboko do kieszeni

nowe dopłaty od lutego

Podaj dalej

Od 3 kwietnia polscy kierowcy muszą przygotować się na głębsze sięgnięcie do kieszeni. Czekają nas bowiem kolejne podwyżki, które uderzą po kieszeniach dosyć mocno. O co dokładnie chodzi? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Od 3 kwietnia musicie być gotowi na nowe opłaty

Od 3 kwietnia zostaną wprowadzone większe opłaty za przejazd A4 na odcinku Kraków – Katowice. Kolejna podwyżka jest tłumaczona inflacją.

„We wniosku złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad SAM S.A. występuje o zgodę na zmianę od 3 kwietnia br. stawek opłat za przejazdy: dla kategorii 1 (pojazdów innych niż motocykle) – o 2 zł, z kwoty 13 zł do kwoty 15 zł; dla kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 6 zł, z kwoty 40 zł do kwoty 46 zł” – podkreśla rzecznik Stalexport Autostrad Małopolska (SAM), konsecjonariusz Rafał Czechowski.

Czechowski dodał, że kierowcy samochodów osobowych korzystający z płatności automatycznych otrzymają rabat w wysokości 2 złotych (chodzi o użytkowników systemów A4Go, Telepass czy Autopay).

„Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 3 kwietnia br., zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Zmiana stawek opłat za przejazdy koncesyjnym odcinkiem A4, o którą wnioskujemy do GDDKiA, jest skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wpływa także na naszą działalność. W jej centrum jest dbałość o utrzymanie drogi i infrastruktury towarzyszącej w odpowiednim standardzie” – podkreśla rzecznik SAM.

Poprzednia podwyżka zdaniem SAM nie była dostatecznie wysoka…

Czechowski dodał, że poprzednia podwyżka, która miała w kwietniu 2022 roku nie była dostateczna.

„Decyzja o poprzedniej zmianie, z kwietnia 2022 r., nie uwzględniała szczególnie wysokiego stopnia inflacji odnotowanej za ubiegły rok. W perspektywie zmiany stawek opłat, szczególnie ważna jest decyzja o utrzymaniu rabatu dla użytkowników aplikacji i elektronicznego poboru opłat A4Go, poruszających się samochodami osobowymi” – dodał rzecznik SAM.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News