PILNE: Od 27 września nowe badania techniczne pojazdu! Każdy kierowca będzie musiał o tym pamiętać!

PILNE: Od 27 września nowe badania techniczne pojazdu! Każdy kierowca będzie musiał o tym pamiętać!

przegląd przeglądy badanie techniczne opłata

Podaj dalej

W najbliższym czasie możemy spodziewać się sporych zmian, jeśli chodzi o badania techniczne pojazdów. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP) w ostatnim czasie odniosła się bezpośrednio do projektu zmian przygotowanego przez rząd dotyczącego sposobu przeprowadzania badań technicznych. Diagności maja spore wątpliwości, jak i spostrzeżenia wobec pomysłu przedstawionego przez Ministerstwo Infrastruktury. Co to w praktyce oznacza?

Nowe badania techniczne od 27 września! O czym będą musieli pamiętać kierowcy?

badania techniczne

Po wprowadzeniu zmian zaproponowanych przez rząd wszystkie usterki mają być podzielone przez diagnostów na drobne, poważne i niebezpieczne. Zgodnie z nowymi przepisami od 27 września 2022 roku diagności mają sprawdzać system automatycznego powiadamiania o wypadu eCall, który jest montowany w samochodach automatycznie od 31 marca 2018 roku. Diagności jednak chcą usunięcia tego punktu z rozporządzenia, ponieważ ich zdaniem jest to trudne do egzekwowania.

Diagności w swoim stanowisku apelują także o usunięcie zapisu dotyczącego kontroli silnika oraz jego jednostki sterującej. – W warunkach stacji kontroli pojazdów brak jest możliwości stwierdzenia, czy dokonano przeróbki jednostki sterującej lub przeróbki silnika. Stacje kontroli pojazdów nie dysponują narzędziami do dokonania tego typu weryfikacji. Dodatkowo diagnosta nie ma wiedzy, ani możliwości technicznych umożliwiających weryfikację instalacji do przygotowywania posiłków, instalacji sanitarnych, innych urządzeń jak np. systemy audiowizualne. Ustawodawca nie stworzył w tym zakresie norm ani przepisów określających warunki techniczne, do których mógłby się odnosić diagnosta przy badaniu technicznym – czytamy w ich stanowisku, cytowanym przez Interię.

Diagności mają sporo zastrzeżeń do rządowych propozycji

Badania techniczne będą dokładniej rejestrowane
fot. peoplecreations | freepik.com

Diagności nie chcą także stosować się do obowiązku archiwizowania wyników badań układu hamulcowego. Chcą w tym aspekcie wprowadzenia okresu przejściowego – jak sami zatem widzicie, jest wiele niedogodności i sprzeczności, które trzeba jeszcze w tym aspekcie dopracować.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News