PILNE: Od 23 kwietnia wojsko będzie mogło przejąć Twój samochód! Zobacz, na co będziesz musiał uważać!

PILNE: Od 23 kwietnia wojsko będzie mogło przejąć Twój samochód! Zobacz, na co będziesz musiał uważać!

nie wolno udostępniać publikować zdjęcia filmy wojsko polskie informacje

Podaj dalej

Już 23 kwietnia w życie wejdą oficjalnie nowe przepisy, na mocy których wojsko będzie mogło przejmować prywatne samochody. W jakich sytuacjach będzie to możliwe? Na co trzeba uważać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

PILNE: Od 23 kwietnia wojsko będzie mogło przejąć Twój samochód! O czym musisz pamiętać?

wojsko na ulicach rząd
fot. pixabay

Prezydent Andrzej Duda już 18 marca 2021 roku podpisał ustawę o obronie naszego kraju. Nowe przepisy przewidują wprowadzenie kilku zmian w dotychczasowych zasadach. Akt prawny wejdzie w życie 23 kwietnia 2022 roku i od tego czasu na nowe przepisy muszą zwrócić szczególną uwagę posiadacze samochodów osobowych.

W ostatnich tygodniach niektórzy posiadacze aut terenowych otrzymali pisma od burmistrzów czy prezydentów miasta dot. wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie oddania do używania aut. Wiemy jak to brzmi, ale naprawdę nie ma powodów do niepokoju – są to tylko rutynowe formalności i procedury, które co roku się odbywają, a niewiele osób o nich wie.

Nowe przepisy zostały wdrożone na wypadek sytuacji kryzysowych

nie wolno udostępniać publikować zdjęcia filmy wojsko polskie informacje
Zdjęcie poglądowe | fot. pixabay

Zgodnie z nową ustawą na przedsiębiorców czy osoby fizyczne może zostać nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, co może polegać na oddaniu do używania posiadania nieruchomości czy rzeczy ruchomych w celu przygotowania obrony państwa lub zwalczania klęsk żywiołowych. Taki obowiązek może wystąpić maksymalnie 3 razy w roku – wówczas na 48 godzin będziemy zmuszeni „wypożyczyć” nasze ruchomości. Oczywiście, raczej tak się nie stanie, ale nowe przepisy będą jasno określały, że w kryzysowych sytuacjach, istnieje taka możliwość. Warto zatem byście o tym wiedzieli.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News