PILNE: Od 22 lutego ceny za diesel idą mocno w dół! A tyle zapłacimy za benzynę i LPG!

PILNE: Od 22 lutego ceny za diesel idą mocno w dół! A tyle zapłacimy za benzynę i LPG!

benzyna diesel ceny paliw paliwo lpg autogaz olej napędowy

Podaj dalej

Ceny paliw w ostatnim czasie nieco się ustabilizowały, jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach ceny oleju napędowego nieco zmaleją, z kolei podwyżki cen benzyny będą nieco niższe, niż dotychczas. Co jeszcze czeka nas w najbliższym czasie na rynku paliwowym? Ile zapłacimy za benzynę, diesel i LPG? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie szczegóły w tym temacie!

Ceny diesla i benzyny pójdą nieco w dół! Kierowcy mogą świętować? Sytuacja jest coraz lepsza!

ceny paliw paliwo kiedy taniej zmiany cen
fot. freepik.com – pixel-shot.com

Z informacji przedstawionych przez analityk z BM Reflex Urszulę Cieślak podczas rozmowy z RMF FM wynika, że w minionym tygodniu ceny benzyny wzrosły od 5 do 10 groszy za litr. Spadły z kolei ceny oleju napędowego o niecałe 6 groszy i ta tendencja ma być kontynuowana w najbliższych dniach, ku uciesze wszystkich kierowców.

– Stabilnie nie jest, ponieważ mamy wahania cen. W przypadku oleju są to obniżki. W przypadku benzyn w tym tygodniu niestety notowaliśmy podwyżki rzędu 5 do 8, 10 groszy na litrze. Jeszcze jednak nie na wszystkich stacjach. Natomiast w przypadku oleju napędowego po tej ubiegłotygodniowej obniżce blisko 20 groszy na litrze mamy kolejne 6 groszy mniej. Tutaj ta sytuacja wygląda nieco lepiej, ale na te najbliższe dni podwyżki cen benzyn z całą pewnością wyhamują. Natomiast w przypadku oleju napędowego jest realna szansa, że ceny jeszcze dalej będą spadać. To wszystko dzięki temu, że na rynkach: europejskich i światowych mamy przecenę ropy naftowej, mamy korektę cen paliw gotowych w dół. Mimo że złotówka jest nieco słabsza to daje obniżki cen w hurcie, które będą sukcesywnie przekładały się na stacje – tłumaczy Urszula Cieślak podczas rozmowy z RMF FM.

Ekspertka dodała, że w minionym tygodniu ceny benzyny nieco wzrosły, ale wkrótce ma to się unormować.

– W przypadku benzyn pojawiła się taka szansa, natomiast przed końcem ubiegłego tygodnia były dosyć wyraźne wahania cen benzyn na rynku europejskim, które spowodowały podwyżkę cen w hurcie i stąd na krótko podniosły nam te ceny na stacjach. Tutaj dalszych podwyżek cen benzyn na stacjach w najbliższym tygodniu prawdopodobnie nie będziemy obserwować. Tutaj też z kolei w tym tygodniu pojawi się szansa na dalsze spadki w hurcie, więc raczej możemy mówić, że była to podwyżka o takich charakterze krótkotrwałym, przejściowym – tłumaczy Cieślak.

Jak wygląda sytuacja z LPG? W ostatnim czasie odnotowano spore wzrosty cen

paliwo ceny paliw wrc mistrzostwa świata
fot. freepik.com

Tomasz Weryński z RMF FM podczas rozmowy z analityczką dopytał także o aktualną sytuację na rynku LPG, gdzie mamy do czynienia z delikatnym wzrostem cen.

– Tutaj inaczej niż w przypadku benzyny i oleju napędowego, gdzie mieliśmy tę sytuację z też podniesioną stawką podatku VAT, ale jednoczesną obniżką hurtowych cen paliw w krajowym koncernie, co nie przełożyło się jakby na poziom cen detalicznych, tzn. one mimo większej stawki podatku VAT, utrzymały się na tym samym poziomie, to już w przypadku autogazu taka sytuacja była niemożliwa. Niestety w przypadku podniesienia stawki podatku VAT i w sytuacji, kiedy większość autogazu sprzedawanego na rynku krajowym pochodzi z dostaw wewnątrzwspólnotowych z importu, to gdzieś ten wyższy podatek VAT znalazł się w cenach, ale już w tym momencie też się ustabilizowała i podwyżki cen autogazu wyhamowały – uważa Cieślak.

Ceny paliw są uzależnione od kilku czynników, na które nie mamy wpływu…

benzyna diesel paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – vovashevchuk

Nie jest tajemnicą poliszynela fakt, że ceny paliw są uzależnione od sytuacji na froncie. Wojna na Ukrainie nie pomaga w cenach paliw, ale w ostatnim czasie wszystko nieco się ustabilizowało, jeśli chodzi o stawki za benzynę, diesel i LPG.

– Rynki nauczyły się żyć w tych nowych realiach i oczywiście pogorszenie sytuacji na Ukrainie, nasilenie ataków będzie powodowało większą nerwowość na rynkach. To, co gwarantuje nam ten spokój na rynku paliw, to fakt, że przed wejściem w życie embarga na paliwa gotowe od 5 lutego, znacząco wzrosły zapasy oleju napędowego w portach na rynku ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) i to powoduje, że rynek dzisiaj wbrew tej sytuacji za wschodnią granicą reaguje obniżkami cen. Czekamy oczywiście na potwierdzenie tego, że gospodarka chińska będzie się jakoś znacząco ożywiała, co mogłoby wpływać na wzrost konsumpcji ropy i paliw gotowych. Jednak jak się okazuje, ten wzrost jest nieco wolniejszy niż wcześniej się wszyscy spodziewali, po tym jak zostały zniesione obostrzenia covidowe. Biorąc pod uwagę w miarę umiarkowany popyt na ropę, paliwa przy tych dużych, zgromadzonych zapasach oleju napędowego jeszcze prze 5 lutego, który nadal jest w obrocie na rynku europejskim, na rynku polskim mamy tę dość korzystną sytuację dla kierowców. Czyli te notowane obniżki cen oleju napędowego i niewielkie wahania cen benzyn – podkreśla Cieślak w końcówce rozmowy z RMF FM.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News