PILNE: Od 20 sierpnia nowe ceny paliw w Polsce! Ile zapłacimy za benzynę, diesel i LPG? [RAPORT]

PILNE: Od 20 sierpnia nowe ceny paliw w Polsce! Ile zapłacimy za benzynę, diesel i LPG? [RAPORT]

diesel benzyna paliwo ceny paliw podwyżka zamieszki kradzieże

Podaj dalej

W ostatnim czasie ceny paliw na stacjach benzynowych mocno się od siebie różnią. W zależności od konkretnego tygodnia ceny benzyny, diesla i LPG mocno się od siebie różnią. Z czego się to bierze? Odpowiedź na to pytanie udziela główny ekonomista PKN Orlen – Adam Czyżewski, cytowany przez Polskie Radio.

Od 20 sierpnia nowe ceny paliw w Polsce. Tak drogo jeszcze nie było

– Jak patrzymy na nasze marże, to efekt popytu już widać, bo od III kwartałów mamy wysokie ceny i popyt siada, a podaż będzie powoli wzrastać. (…) marże rafineryjne się obniżają. Rafinerie zawsze miały nadwyżkę mocy produkcyjnych, a to powodowało, że bardzo szybko reagowały na zmiany cen. Popyt na paliwa jest mało elastyczny i żeby popyt zareagował na zmiany cen, trzeba długiego czasu. To trwa od 2 do 3 kwartałów. Trzeba zmienić trochę preferencje transportowe, trzeba zmienić środki transportowe, swoje zwyczaje itd. Przemysł się musi dostosować – tłumaczy ekspert, cytowany przez Polskie Radio.

W dalszej fazie swojej wypowiedzi Czyżewski słusznie zauważył, że aktualnie w naszym kraju po raz pierwszy pasuje sytuacja, w której globalny przemysł rafineryjny działa cały czas pełną parą, a paliwa nadal brakuje.

Pierwszy raz dzieje się taka sytuacja…

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

– Na świecie popyt na paliwa jest większy niż moce produkcyjne rafinerii, w związku z tym w normalnych sytuacjach, jeżeli popyt przewyższa podaż, to zwiększa się podaż, ale jak rafineria pracuje pełną parą, to jedyna możliwość to redukcja popytu, żeby się dostosować. Żeby zwiększyć podaż, trzeba inwestować – tłumaczy Czyżewski.

Ekspert nadmienił, że w nadchodzącym czasie nie ma co liczyć na wielkie obniżki cen paliw. Czy od 20 sierpnia zobaczymy przy dystrybutorach nowe ceny benzyny, diesla i LPG? Niestety, wiele na to wskazuje. Ale wszystko i tak, jak zawsze, zweryfikuje czas…

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News