PILNE: Od 19 maja rewolucja na stacjach paliw w Polsce! Zupełnie nowe ceny benzyny, diesla i LPG!

PILNE: Od 19 maja rewolucja na stacjach paliw w Polsce! Zupełnie nowe ceny benzyny, diesla i LPG!

stacja-benzynowa-paliwo

Podaj dalej

W tym tygodniu kierowcy samochodów z silnikami benzynowymi mieli niemiłą niespodziankę na stacjach paliw. Litr benzyny kosztował bowiem więcej niż litr oleju napędowego, a z taką sytuacją już długo nie mieliśmy do czynienia. Niestety, w nadchodzących dniach niewiele wskazuje na to, aby kierowcy mieli nieco więcej powodów do optymizmu, jeśli chodzi o ceny benzyny, diesla i LPG.

Od 19 maja rewolucja na stacjach paliw w Polsce! Nowe ceny benzyny, diesla i LPG!

benzyna paliwo cena
fot. freepik

Aktualna średnia cena benzyny 95-oktanowej w rafineriach wynosi 6561,40 zł za metr sześcienny. To oznacza, że od poprzedniego piątku cena benzyny podrożała o 210,20 zł. Diesel w tym czasie potaniał z kolei o nieco ponad 250 złotych, co widać na stacjach paliw – ceny benzyny są po prostu wyższe niż ceny diesla.

– Czynnikiem, który mógłby działać na rzecz zwyżek z całą pewnością pozostaje wizja sankcji na ropę z Rosji, które mogłyby być wdrożone przez Unię Europejską w warunkach zgodności zainteresowanych krajów. Większość członków wspólnoty popiera zakaz rosyjskiej ropy w ramach nowego szóstego pakietu sankcji – w ostatnich dniach blokują go Węgry, chcące wyłączenia dostaw rurociągowych, od których mocno uzależniona jest ich gospodarka. Dyskusje o odcięciu się od rosyjskich surowców łączą się w Europie także z szerszym tematem transformacji energetycznej. Dziennik „Financial Times” napisał, że rezygnacja z powiązań energetycznych z Rosją oznacza, że dla wspólnoty wiązać się może z kosztem 195 miliardów euro, a w ramach transformacji UE będzie musiała do 2030 roku zmniejszyć zużycie energii o 13 proc. zamiast planowanych 9 proc., realizując wyższą efektywność energetyczną – tłumaczy analityk e-petrol.pl, Grzegorz Maziak.

Jakie ceny paliw na stacjach w Polsce w czwartek 19 maja?

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Jakie ceny paliw spotkacie na stacjach benzynowych w czwartek 19 maja? Niestety, mało optymistyczne. Litr benzyny PB95 w zależności od konkretnej stacji benzynowej będzie kosztował między 7,22 zł a 7,47 zł za litr. Litr oleju napędowego z kolei będzie kosztował pomiędzy 7,20 zł do 7,42 zł. Wszystko zależy od konkretnej stacji i konkretnego regionu w Polsce. Jak sami zatem widzicie – brak tutaj powodów do optymizmu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News