PILNE: Od 16 kwietnia zupełnie nowe paliwo na stacjach w całym kraju! Zmieni się wszystko - benzyna i diesel!

PILNE: Od 16 kwietnia zupełnie nowe paliwo na stacjach w całym kraju! Zmieni się wszystko - benzyna i diesel!

Polski bon na paliwo wystartował

Podaj dalej

Od 16 kwietnia kierowcy będą mogli skorzystać z zupełnie nowego paliwa na stacjach benzynowych w całym kraju. To właśnie wtedy w dystrybutorach bowiem pojawi się nowa benzyna i diesel. Jakie dokładnie zmiany czekają na kierowców? Czego możecie się spodziewać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule!

PILNE: Od 16 kwietnia zupełnie nowe paliwo na stacjach benzynowych w całym kraju! Totalna rewolucja!

Uwaga na drogie paliwo w Polsce
fot. freepik.com – shyachlo

Od 16 kwietnia na wszystkich stacjach benzynowych w naszym kraju pojawi się bowiem letnie paliwo. Póki co od 16 listopada do 16 kwietnia na wszystkich stacjach w Polsce tankujemy paliwo zimowe, które ma specjalne dodatki, chroniące paliwo przed zamarznięciem. Mowa tutaj oczywiście zarówno o benzynie, jak i oleju napędowym. To się jednak zmieni już 16 kwietnia, gdy w dystrybutorach pojawi się letnie paliwo.

Olej napędowy w niskich temperaturach zaczyna mętnieć, dlatego też diesel oferowany w okresie zimowym na stacjach paliw w całym kraju zawiera specjalne dodatki, które umożliwiają bezproblemową jazdę. Dlatego też według normy przyjętej w naszym kraju temperatura zablokowania zimnego filtra (CFPP) wynosi od 16 listopada do końca lutego -20 stopni Celsjusza, a w okresie przejściowym, czyli od 1 marca do 15 kwietnia oraz od 1 października do 15 listopada jest to wartość -15 stopni Celsjusza. Wszystko zmienia się w okresie od 16 kwietnia do 30 września, kiedy to temperatura wynosi nie więcej niż 0 stopni C.

Poważne zmiany dla kierowców – nowa benzyna i olej napędowy!

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Czym z kolei różni się benzyna letnia od zimowej? Głównie prężnością paliwa, które różni się od siebie w danym okresie roku w zależności od ilości komponentów lekkich. W okresie letnim prężność par benzyny może wynosić maksymalnie 60 kPa, a w zimie parametr ten wynosi maksymalnie 90 kPa. Jak sami zatem widzicie, już za kilka dni na stacji pojawi się zupełnie nowe, letnie paliwo, z którego będziecie mogli korzystać aż do końca września.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News