PILNE: Od 14 marca zmiana w przepisach. Masz złe tablice rejestracyjne? Zapłacisz mandat!

PILNE: Od 14 marca zmiana w przepisach. Masz złe tablice rejestracyjne? Zapłacisz mandat!

PILNE: Od 14 marca zmiana w przepisach. Masz złe tablice rejestracyjne? Zapłacisz mandat!

Podaj dalej

Już 14 marca drastycznie zmienią się przepisy zamieszczone w Kodeksie karnym, które dotyczą między innymi polskich kierowców. W związku z tym kierowcy będą mogli trafić do więzienia nawet na 5 lat, a pozostałe kary będą równie surowe. O co dokładnie chodzi i jakie zmiany niebawem zostaną wprowadzone? Tego dowiecie się rzecz jasna z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie informacje w tym temacie.

Od 14 marca poważna zmiana w przepisach! Kierowcy muszą być bardzo czujni, bo kary są surowe

Od połowy marca kierowcy podczas policyjnej kontroli mogą usłyszeć od funkcjonariuszy policji, że są traktowani jak przestępcy. Zgodnie z nowymi przepisami bowiem policjanci podczas kontroli będą mogli dopatrzyć się poważnego złamania prawa i sprawa wówczas może skończyć się w sądzie. Chodzi tutaj przede wszystkim o używanie tablic rejestracyjnych nieprzypisanych do samochodu i jazdy z podróbkami. Za takie przewinienia kierowcy będą surowo karani i to już całkiem niedługo.

„§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego” – możemy przeczytać w nowelizacji ustawy.

Kodeks przewiduje kary za zmianę lub używanie podrabianych tablic rejestracyjnych. Musicie mieć się na baczności

Nowe naklejki na tablice rejestracyjne wchodzą w życie już jutro, a kierowcy nie do końca potrafią połapać się w nowych przepisach. Będą miały one wpływ na każdego kierowcę poruszającego się po drogach - kto musi nakleić nową, a kto odkleić starą naklejkę? Wyjaśniamy. Od wtorku 28 września wejdą nowe przepisy. Tablice rejestracyjne w całej Wielkiej Brytanii będą musiały być ujednolicone, a przepisy mają wpływ głównie na osoby wyjeżdżające za granicę. Jeśli więc poruszacie się autem z Wielkiej Brytanii w Polsce, albo będziecie takowe sprowadzać, zapoznajcie się ze zmianami. W myśl nowych przepisów, od jutra tablice rejestracyjne nie będą mogły mieć naklejek GB - Great Britain. Obecne przepisy stanowią, że każdy kierowca musi umieścić na sowim samochodzie naklejkę „GB” - chyba że ma tablice rejestracyjne z tym konkretnym skrótem. 
Od jutra naklejka lub magnes stracą ważność i będzie musiała być zastąpiona nową - UK (United Kingdom). Jeśli więc wasz samochód ma tablice rejestracyjne z identyfikatorem GB, symbolem UE, flagą narodową Szkocji, Walii lub Anglii - musicie wymienić naklejki. Oznacza to ni mniej ni więcej, że każdy kto ma GB na swojej tablicy musi teraz zamówić naklejkę brytyjską lub zamówić nowe tablice rejestracyjne z oznaczeniem UK. Wcześniej brytyjskie tablice miały symbol GB z gwiazdami oznaczającymi Unię Europejską. Zmiany nie dotyczą kierowców w Szkocji i Walii. Ci nadal mogą podróżować za granicę z tablicami z flagą narodową, ale tylko pod warunkiem, że umieszczą na swoim pojeździe naklejkę GB. Nowe przepisy zostały wprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Poinformowała, że otrzymała „powiadomienie stwierdzające, że Wielka Brytania zmienia znak wyróżniający, który wcześniej wybrała do wyświetlania w ruchu międzynarodowym na pojazdach zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii z GB na UK”. Każdy kierowca zgodnie z nowym prawem będzie musiał kupić nowe tablice rejestracyjne z literami UK lub upewnić się, że ma naklejkę z tymi samymi literami, aby zapobiec karze. Naklejka musi być widoczna także z przodu pojazdu.

Kodeks przewiduje zatem karę za zmianę lub używanie podrabianych tablic rejestracyjnych. I to nie tylko w przypadku chęci popełnienia przestępstwa, ale także w innych przypadkach. Rygor ma być pod tym względem bardzo wysoki. Kierowcy muszą zatem uważać i dokładnie pilnować tego tematu, by nie zostać potraktowanym jak zwykli przestępcy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News