PILNE: Od 1 września zupełnie nowy taryfikator mandatów! Będą jeszcze surowsze kary!

PILNE: Od 1 września zupełnie nowy taryfikator mandatów! Będą jeszcze surowsze kary!

mandat karny policja

Podaj dalej

Od początku roku polscy kierowcy muszą stosować się do nowego taryfikatora mandatów, który jest o wiele bardziej surowy od poprzedniego. Najważniejsze jednak, że ma to odzwierciedlenie w liczbie wykroczeń popełnianych przez kierowców od początku roku – ta bowiem bardzo zmalała i warto się z tego cieszyć. Co ciekawe, to nie koniec zmian, jakie czekają jeszcze na kierowców. Te mają pojawić się bowiem jeszcze we wrześniu i warto się na nie przygotować. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

PILNE: Od września kolejne zmiany w taryfikatorze mandatów. Szykujcie się na kolejne podwyżki

Od września 2022 roku kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat od popełniania danego wykroczenia, ponownie je popełnią, zostaną ukarani podwójnym mandatem. Ma to odstraszyć kierowców od agresywnej jazdy i przekraczania przepisów po raz kolejny. Taka po prostu nauczka dla nich, która ma na celu edukację kierowców i resocjalizację. Ale to nie koniec zmian, jakie zostaną wprowadzone od września. Ich będzie zdecydowanie więcej i warto, byście się z nimi zapoznali, by potem nie było zaskoczenia przy kontroli ze strony funkcjonariuszy.

Od 1 września zostanie zwiększona także liczba punktów karnych, jakie otrzymacie za popełnienie konkretnych wykroczeń. Najważniejszymi zmianami jakie zostaną wprowadzone są między innymi zakończenie kursów redukujących część posiadanych przez danego kierowcę punktów karnych, maksymalna liczba punktów karnych, jaką można przypisać wybranym wykroczeniom wzrośnie z 10 do aż 15 punktów karnych. Jeśli chodzi o limit punktów karnych, jaki dany kierowca będzie mógł mieć na swoim koncie, to ten pozostanie na tym samym poziomie – 24 punktów i 20 punktów w przypadku młodych kierowców.

Zmiany będą duże. Lepiej byście się z nimi zapoznali, by potem nie było zaskoczenia

mandat parking parkowanie

Ponadto termin ważności punktów karnych nie będzie obowiązywał już rok, a dwa lata. Będzie on jednak liczony od chwili opłacenia mandatu, a nie popełnienia przez kierowcę wykroczenia. Ma to zmobilizować kierowców do szybszego regulowania mandatów i opłacania ich w określonym terminie, co ma być z korzyścią dla Skarbu Państwa. Jakie wykroczenia będą zagrożone otrzymaniem kary 15 punktów karnych? Tego typu wykroczeniami będą wyprzedzanie na przejściu lub tuż przed przejściem dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News