PILNE: Od 1 września benzyna będzie kosztować poniżej 6 złotych za litr! To już pewne!

PILNE: Od 1 września benzyna będzie kosztować poniżej 6 złotych za litr! To już pewne!

PILNE: Od 1 września benzyna będzie kosztować poniżej 6 złotych za litr! To już pewne!

Podaj dalej

Kierowcy benzyniaków w ostatnim czasie mogą cieszyć się z niższych cen, jakie idzie im płacić za ten rodzaj paliwa. Tyle dobrych informacji nie mamy dla kierowców diesla, ponieważ cena za litr oleju napędowego w najbliższym czasie nie ma szans spaść poniżej poziomu 7 złotych. Co ciekawe, warto podkreślić, że benzyna tanieje cały czas i od 1 września możemy płacić już za litr tego paliwa poniżej 6 złotych, co byłoby delikatnym powrotem do normalności.

Od 1 września benzyna będzie kosztować poniżej 6 złotych za litr? To możliwe!

benzyna diesel ceny paliwo

– W przypadku cen benzyny jest większa szansa na spadek, niż w przypadku oleju napędowego. Czy te ceny spadną na trwałe poniżej 6 zł? W mojej ocenie będzie trudno. Na części stacji jest to możliwe, chociażby od początku przyszłego miesiąca – podkreśla analityczka BM Reflex Urszula Cieślak w rozmowie z Super Expressem.

W dalszej fazie rozmowy Cieślak dodała, że mimo powrotu ceny baryłki ropy do wartości sprzed wojny w Ukrainie, to i tak kierowcy nie mają powodów do optymizmu ws. nagłych obniżek cen na stacjach paliw w naszym kraju. – To, że ceny baryłki ropy spadły poniżej 100 dolarów to jeszcze nie gwarantuje nam tego, że ceny paliw na stacjach spadną do poziomu sprzed wojny. Po pierwsze dlatego, że kurs złotego jest na poziomie zupełnie innym niż przed wojną. Wtedy było poniżej 4 zł, a teraz za jednego dolara płacimy ponad 4,60 zł. Po drugie – nie wróciły ceny sprzed wojny w przypadku paliw gotowych, wytworzonych, a to one służą do wyznaczania cen paliw na rynku krajowym – uważa Cieślak.

Tarcza antyinflacyjna ma wpływ na ceny paliw na stacjach

benzyna diesel ceny paliw paliwo e-petrol
fot. freepik.com – Max4e

Pamiętajmy, że ceny paliw aktualnie są w głównej mierze tak niskie dzięki tarczy antyinflacyjnej, które działanie zaplanowane jest do 31 października, o czym przypomina ekspertka BM Reflex. – Do 31 października obowiązuje tarcza antyinflacyjna z obniżonym podatkiem VAT i albo będziemy mieć polityczną presję, by tarcza ta została przedłużona na kolejny okres, albo jeśli będą spadały ceny paliw tak, że one będą spadały w jakiś sposób poniżej 6 zł, to niewykluczone, że zostanie przywrócony wyższy podatek VAT. I wtedy będzie koniec naszych marzeń o niższych cenach paliw – zauważa Urszula Cieślak.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News