PILNE: Od 1 sierpnia ITD z nowymi uprawnieniami. Kierowcy muszą mieć się na baczności

PILNE: Od 1 sierpnia ITD z nowymi uprawnieniami. Kierowcy muszą mieć się na baczności

PILNE: Od 1 sierpnia ITD z nowymi uprawnieniami. Kierowcy muszą mieć się na baczności

Podaj dalej

Nie mamy dobrych informacji dla polskich kierowców. Z dniem 1 sierpnia nowe uprawnienia zyskają pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego, którzy będą od tego czasu mogli karać mandatami kierowców samochodów osobowych. Szykują się duże zmiany – jak duże? Tego dowiecie się z naszego artykułu, jednak jedno jest pewne, musicie być bardzo czujni.

Pracownicy ITD z nowymi uprawnieniami. Kierowcy, musicie mieć się na baczności!

kontrola itd

Od 1 sierpnia w życie oficjalnie wejdzie nowe rozporządzenie, na mocy którego Inspekcja Transportu Drogowego zyska nowe uprawnienia. Wszystko po to, aby zlikwidować lukę w przepisach oraz zwiększyć możliwości pracowników iTD w karaniu kierowców samochodów osobowych. Ci zatem muszą mieć się na baczności, ponieważ kolejna instytucja będzie teraz zaginać na nich parol.

ITD już w przeszłości mogło karać kierowców, jednak po wprowadzeniu nowelizacji przepisów 2 grudnia ubiegłego roku, inspektorzy stracili możliwość nakładania mandatów w niektórych sytuacjach. Teraz ma się to zmienić i ponownie ITD zyska na nowo uprawnienia, które umożliwią im karanie kierowców w takich sytuacjach. Zastanawiacie się zapewne, w jakich sytuacjach ITD będzie mogło karać kierowców samochodów osobowych. Już śpieszymy z odpowiedzią.

W jakich sytuacjach ITD może zatrzymać samochód do kontroli?

inspekcja transportu drogowego

Inspektorzy mogą zatrzymać auto osobowe w sytuacjach, w których istnieje duże podejrzenie mówiące o tym, że dany kierowca może być pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. Ponadto, pracownicy ITD mogą zatrzymać także kierowców, któzy naruszyli przepisy ruchu drogowego, a całe zdarzenie zostało zarejestrowane za pomocą specjalnych przyrządów. Analogicznie, ITD może też ukarać kierowcę, który naruszy rażąco przepisy ruchu drogowego lub spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu. Od 1 sierpnia ITD będzie mogło karać także za naruszenie zakazów wyprzedzania, zakazu wjazdu na przejazd kolejowy, czy też prowadzenie pojazdu bez należytych uprawnień. Jak sami zatem widzicie, moc sprawcza ITD będzie znacznie wyższa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News