PILNE! Od 1 października zupełnie nowe paliwo na stacjach benzynowych! Ceny też wrócą do normy?!

PILNE! Od 1 października zupełnie nowe paliwo na stacjach benzynowych! Ceny też wrócą do normy?!

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

Aktualnie ceny paliw na stacjach benzynowych są bardzo wysokie. Niezależnie czy mamy do czynienia z benzyną, dieslem czy LPG, to ceny jakie są dostępne przy dystrybutorach są bardzo wysokie. 1 października stacje paliw czeka spora zmiana – będzie wprowadzone nowe paliwo na stacjach. Co to zmieni dla kierowców? Czy może wtedy wreszcie będziemy świadkami niższych cen za paliwo? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Od 1 października nowe paliwo na stacjach – co się zmieni?

Kierowcy w Polsce mają nowy sposób na mniejsze wydatki na paliwo
fot. pixabay.com

Od 1 października na wszystkich stacjach benzynowych w naszym kraju będzie oferowane paliwo przejściowe. Jest to paliwo, które ma znacznie większą odporność na niskie temperatury, aniżeli letnie paliwo, które dostępne jest na stacjach od 16 kwietnia aż do 30 września. Największe znaczenie wyżej wspomniana zmiana ma dla kierowców diesli, ponieważ olej napędowy, zależnie od danej pory roku, ma inną temperaturę zablokowania zimnego filtra CFFP. Przy ujemnych temperaturach z oleju napędowego bardzo często wytrącają się kryształki parafiny, które finalnie mogą doprowadzić do zatkania filtru między bakiem a silnikiem. Aby nie dopuścić do tego, prawo w Polsce jest skonstruowane w odpowiedni sposób, który nakłada na dystrybutorów paliwa obowiązek stosowania dodatków, które obniżają temperaturę zimnego filtra.

Podczas paliwa letniego wyżej wspomniana temperatura może maksymalnie wynosić 0 stopni C, natomiast podczas paliwa przejściowego wartość nie może być wyższa niż -10 stopni. Podczas zimowego paliwa, które oferowane jest na stacjach od 16 listopada do końca lutego wartość ta wynosi aż -20 stopni C. Jak widzicie zatem jest to bardzo istotne. Zmiany dotyczą też benzyny, ponieważ w zależności od okresu na stacjach zmienia się przedział prężności par. Paliwo o wysokiej prężności ułatwia rozruch silnika.

Od 1 października nowe paliwo na stacjach – czy ceny wreszcie wrócą do normy?

paliwo
adobestock

Stacje od 1 października wprowadzą zatem nowy rodzaj paliwa, w trosce o kierowców. Czy to spowoduje również obniżkę cen paliwa? Na ten moment trudno powiedzieć – na pewno jednak eksperci sugerowali, że po zakończeniu okresu wakacyjnego, możemy spodziewać się delikatnych obniżek na stacjach. Oby ich słowa okazały się prorocze, bo te ceny, jakie aktualnie są na stacjach, przyprawiają nasz portfel o poważne kłopoty…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News