PILNE: Od 1 października na stacjach w Polsce zupełnie nowe paliwo! Zmieni się wszystko - benzyna, diesel i LPG!

PILNE: Od 1 października na stacjach w Polsce zupełnie nowe paliwo! Zmieni się wszystko - benzyna, diesel i LPG!

PILNE: Od 1 października na stacjach w Polsce zupełnie nowe paliwo! Zmieni się wszystko – benzyna, diesel i LPG!

Podaj dalej

Już od 1 października na stacjach benzynowych w całym kraju pojawi się zupełnie nowe paliwo. Mowa tutaj zarówno o benzynie, dieslu, jak i LPG. Jakie zmiany zajdą na stacjach? Co dokładnie się zmieni? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule!

PILNE: Na stacjach paliw pojawi się nowe paliwo! Zmieni się praktycznie wszystko!

kradzież paliwa paliwo
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

Paliwo, które znajduje się w dystrybutorach na stacjach benzynowych podzielone jest na letnie, przejściowe i zimowe. Od 1 października w dystrybutorach będzie lało się paliwo przejściowe, które będzie obowiązywało od początku kolejnego miesiąca aż do 31 października. Od 1 listopada w dystrybutorach będzie paliwo zimowe, które będzie obowiązywało aż do końca lutego. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje paliwa? Już tłumaczymy.

Olej napędowy w niskich temperaturach zaczyna mętnieć, dlatego też diesel oferowany w okresie zimowym na stacjach paliw w całym kraju zawiera specjalne dodatki, które umożliwiają bezproblemową jazdę. Dlatego też według normy przyjętej w naszym kraju temperatura zablokowania zimnego filtra (CFPP) wynosi od 16 listopada do końca lutego -20 stopni Celsjusza, a w okresie przejściowym, czyli od 1 marca do 15 kwietnia oraz od 1 października do 15 listopada jest to wartość -15 stopni Celsjusza. Wszystko zmienia się w okresie od 16 kwietnia do 30 września, kiedy to temperatura wynosi nie więcej niż 0 stopni C.

Czym różni się benzyna letnia od zimowej?

kradzież paliwa paliwo
fot. freepik

Czym z kolei różni się benzyna letnia od zimowej? Głównie prężnością paliwa, które różni się od siebie w danym okresie roku w zależności od ilości komponentów lekkich. W okresie letnim prężność par benzyny może wynosić maksymalnie 60 kPa, a w zimie parametr ten wynosi maksymalnie 90 kPa. Jak sami zatem widzicie, już za kilka dni na stacji pojawi się zupełnie nowe, przejściowe paliwo, z którego będziecie mogli korzystać aż do końca października.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News