PILNE: Od 1 lutego nowe ceny paliw w Polsce. Tyle zapłacimy za benzynę, diesel i LPG! [RAPORT]

PILNE: Od 1 lutego nowe ceny paliw w Polsce. Tyle zapłacimy za benzynę, diesel i LPG! [RAPORT]

paliwo diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Z informacji przedstawionych przez analityków JP Morgan wynika, że cena baryłki ropy naftowej na rynkach w 2023 roku nie zbliży się do ubiegłorocznych i nie osiągnie pułapu 100 dolarów. Jak to wpłynie na ceny paliw w naszym kraju? Ile zapłacimy za benzynę, diesel i LPG? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule.

Od 1 lutego nowe ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, diesel i LPG?

Paliwo w Polsce podrożeje
fot. freepik.com – Mstandard

Po raz ostatni cena baryłki ropy kosztowała 100 dolarów na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku. Od dwóch miesięcy notowania tego surowca stoją na pułapie 80-90 dolarów, o czym przypomina serwis Interia. Analitycy banku inwestycyjnego JP Morgan uważają, że w 2023 roku cena baryłki ropy Bent nie powinna przekroczyć 100 dolarów.

„W tym roku na rynku ropy zobaczymy więcej podaży niż popytu. Oczekujemy, że podaż będzie rosła o 50 proc. szybciej niż popyt, ponieważ wydobycie w Rosji w pełni unormuje się do poziomu sprzed wojny. Podtrzymujemy naszą prognozę ceny Brent na 2023 rok na uśrednionym poziomie 90 dolarów za baryłkę. Średnią cenę w pierwszym kwartale widzimy w okolicach 85 dolarów. W drugim kwartale wzrośnie do 89 dolarów, a zakończy rok na poziomie 94 dolarów” – przewidują analitycy w swojej prognozie.

Nowe ceny paliw zrujnują kieszenie polskich kierowców?

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – Mstandard

Jak to przekłada się na ceny paliw w Polsce? Z prognoz ekspertów e-petrol.pl jednoznacznie wynika, że ceny paliw na polskich stacjach w tym tygodniu są podobne do notowań z końca grudnia roku ubiegłego. Za litr benzyny Pb98 kierowcy zapłacą około 7,41 zł, za Pb95 – 6,64 zł, natomiast litr diesla wyceniany jest na około 7,73 zł. LPG z kolei kształtuje się na poziomie ceny 3,19 zł za litr. A pamiętajmy, że wróciła już 23-procentowa stawka VAT na paliwa. Można zatem uznać, że ceny paliw są całkiem przystępne.

Ekonomiści spodziewają się jednak podwyżek cen paliw na stacjach, ponieważ 5 lutego zacznie obowiązywać zakaz importu paliw z Rosji. To może spowodować, że ceny diesla znacznie wzrosną, jednak ma to nastąpić na przełomie lutego i marca. Jakie to będą ostatecznie stawki? Tego dowiemy się w kolejnych tygodniach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News