PILNE: Nowe świadczenie dla Polaków. Możecie ubiegać się o dodatkowe 12 tys. złotych!

PILNE: Nowe świadczenie dla Polaków. Możecie ubiegać się o dodatkowe 12 tys. złotych!

zus-nowe-swiadczenie-3010zl

Podaj dalej

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzą nowe świadczenia dla Polaków, które mają im pomóc w tych trudnych czasach, w jakich aktualnie przyszło nam żyć. Dzięki jednemu z nich możecie liczyć nawet na 12 tysięcy złotych dodatku. Jak go otrzymać i komu on przysługuje? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule.

Nowe świadczenie dla Polaków. Komu przysługują dodatkowe pieniądze?

mandat zarobki samochód wysokość mandatu
Pixabay/ Tomasz Supel

Wraz z 1 styczniem 2023 roku w życie wszedł rodzinny kapitał opiekuńczy, który oferuje 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice dodatkowe środki mogą przeznaczyć na co tylko chcą.

„Nowe świadczenie, które weszło w życie z początkiem ubiegłego roku, to ważne wsparcie dla rodziców. Dodatkowe środki pozwalają pokryć część kosztów opieki nad najmłodszym dzieckiem, a w efekcie łatwiej godzić życie rodzinne z pracą. W ciągu roku od uruchomienia programu wypłaciliśmy ponad 3,5 mld zł na blisko 593 tys. dzieci – poinformowała cytowana w komunikacie resortu minister Marlena Maląg.

Rodzice mogą korzystać z różnych form dofinansowania

kierowca kierowco brak oc kara opłata płaca minimalna 2023
Pixabay/Gosia K.

Rodzice dzięki temu mogą skorzystać z nowego dodatku. A przypomnijmy, że w roku 2022 w życie wszedł inny dodatek – mowa tutaj o 400 zł miesięcznie, który przysługuje na dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

„To wsparcie dla rodziców tych dzieci, które np. nie spełniają kryterium wieku, więc nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego. Do tej pory wsparcie w ramach dofinansowania do opieki żłobkowej wyniosło przeszło 332 mln zł i objęło 146,5 tys. dzieci” – wskazała szefowa resortu rodziny.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News