PILNE: Nowe stawki mandatów w Polsce będą jeszcze wyższe?! Wiele na to wskazuje!

PILNE: Nowe stawki mandatów w Polsce będą jeszcze wyższe?! Wiele na to wskazuje!

mandat-karny-fotoradar-kierowca-bmw

Podaj dalej

W ostatnim czasie coraz więcej w mediach czytacie o nowych stawkach mandatów, jakimi jesteście karani za różne przewinienia. Trzeba przyznać, że nowe mandaty są bardzo surowe i z pewnością teraz trzeba bardziej uważać na drogach, aby nie paść ofiarą horrendalnego mandatu. Mimo tego istnieje obawa, że mandaty mogły być jeszcze wyższe, wystarczy, jakbyśmy przenieśli się do historycznych czasów. O co chodzi? Już tłumaczymy!

Nowe stawki mandatów w Polsce mogłyby być jeszcze wyższe? Wiele na to wskazuje, przynajmniej jak spojrzycie na to w ten sposób!

mandat parking parkowanie

Do końca 2021 roku stawki, które obowiązywały, jeśli chodzi o mandaty karne w naszym kraju były ustalone jeszcze w 1997 roku. To pokazuje zatem, jak długo musieliśmy czekać na zmianę przepisów. Od 24 lat najwyższy mandat, jaki mogliśmy otrzymać wynosił 500 złotych – teraz dla porównania jest to 1,5 tysiąca, a nawet jak się postaracie, to możecie zostać ukarani mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych. Mandaty były po części uzależniane od wysokości płacy minimalnej – zwłaszcza w latach 90-tych.

Z wyliczeń przeprowadzonych przez serwis Autokult wynika, iż mandaty wynosiły w latach 90-tych nawet 128 proc. najniższego wynagrodzenia, jakie wówczas były oferowane za pracę. Z roku na rok wyglądało to jednak coraz lepiej i łagodniej, jeśli spojrzymy na płacę minimalną. Teraz na przykład w 2022 roku za przekroczenie prędkości o 51 km/h zapłacimy mandat 2,5 tysiąca złotych. Minimalne wynagrodzenie na ten rok zostało ustalone na 3 tysiące złotych brutto, co powoduje, że kara wynosi 83 proc. płacy minimalnej.

Wysokie kwoty mandatów atakują kierowców. Musicie być grzeczni na drogach, by nie musieć płacić

policja mandat mandaty taryfikator wielkopolska
fot. pixabay

Patrząc na to w ten sposób można zatem powiedzieć, że nie powinniśmy tak odczuwać wysokich kwot mandatu, jak chociażby było w latach 90-tych. Mimo tego dla większości kierowców jest to jednak marne pocieszenie, ponieważ trzeba mierzyć się z tak wysokimi cenami, do czego nie byliśmy przyzwyczajeni. Najlepszym sposobem jednak na uniknięcie takich kar jest po prostu odpowiednie zachowanie na drogach. Tylko tyle i aż tyle.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News