PILNE: Nowe stawki mandatów w całym kraju! Zupełnie nowy taryfikator, kierowcy są wściekli!

PILNE: Nowe stawki mandatów w całym kraju! Zupełnie nowy taryfikator, kierowcy są wściekli!

mandat policja taryfikator

Podaj dalej

Kierowcy w ostatnim czasie coraz więcej słyszą o nowych taryfikatorach mandatów, a co za tym idzie nowymi stawkami za wykroczenia popełniane przez nich na drogach. Jak sytuacja wygląda aktualnie? No nieciekawie, zwłaszcza dla piratów drogowych, ale to dobrze. Tym razem nowe stawki mandatów zostały wprowadzone w Czechach, gdzie także postanowiono nieco zaostrzyć system karania tamtejszych kierowców. Jakie zmiany zostały wprowadzone? Tego dowiecie się rzecz jasna z naszego artykułu!

Nowe stawki mandatów w całym kraju. Kierowcy są zszokowani, co teraz?!

podwojny mandat policja
fot. freepik

Czeski minister transportu Martin Kupka podkreśla w rozmowie z czeskimi mediami, że tamtejszy rząd przy wprowadzaniu nowych przepisów skupił się na tym, aby umożliwić prowadzenie pojazdów osobom, które mają 17 lat. Oprócz tego wprowadzono także próne prawo jazdy, które będzie obowiązywać dla wszystkich nowych kierowców przez pierwsze dwa lata od posiadania przez nich uprawnień. Ponadto, niektóre kary za drobne wykroczenia popełnione na czeskich drogach zostaną zmniejszone z 2 tys. koron do 1,5 tys. koron, a kierowcy nie będą karani za to punktami karnymi.

Kolejną nowością ma być przepis, na podstawie którego kierowcy, którzy odmówią badania na obecność alkoholu lub innych substancji odurzających będą karani trzyletnim zakazem prowadzenia pojazdów oraz grzywną, która zostanie na nich nałożona w postępowaniu administracyjnym w wysokości kary dochodzącej nawet do 75 tysięcy koron, co w przeliczeniu na polskie złotówki daje około 14 tysięcy złotych. Ponadto kierowcy mają być karani stałą stawką w wysokości 5 tysięcy koron za dopuszczenie się przejechania na czerwonym świetle lub wjechania na przejazd kolejowy pomimo zakazu. Kara ta będzie też obowiązywać w przypadku cofania swojego pojazdu na autostradzie.

Kierowcy muszą przystosować się do nowego taryfikatora mandatów. Łatwo nie będzie…

mandaty kontrola policja
lubuska.policja.pl

Głównym celem zmian wprowadzanych przez czeski rząd jest rzecz jasna zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz skuteczniejsze karanie najgroźniejszych wykroczeń i zmniejszenie kar za banalne wykroczenia. Trzeba przyznać, że jest to ciekawa propozycja i spora rewolucja w tamtejszym prawie. Uważacie, że te zmiany są słuszne i przydałyby się także w naszym taryfikatorze? Dajcie nam znać co o tym sądzicie w komentarzach – wasze zdanie jest dla nas ważne!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News