PILNE: Nowe kwoty mandatów! Polscy kierowcy zapłacą za swoje przewinienia więcej niż w ubiegłych latach

PILNE: Nowe kwoty mandatów! Polscy kierowcy zapłacą za swoje przewinienia więcej niż w ubiegłych latach

PILNE: Nowe kwoty mandatów! Polscy kierowcy zapłacą za swoje przewinienia więcej niż w ubiegłych latach

Podaj dalej

Kwoty, jakie polscy kierowcy płacą za mandaty cały czas idą do góry. Taryfikator mocno był zmieniany w ostatnim czasie, a średnia suma wymierzonych przez policję mandatów wynosi już 326 złotych, o czym poinformowała „Rzeczpospolita” w swoim ostatnim wydaniu. Na co muszą uważać kierowcy i jakie najczęściej przewinienia są odnotowywane przez funkcjonariuszy? Tego dowiecie się rzecz jasna z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

Nowe kwoty mandatów atakują Polaków. Kto zapłacił najwięcej?

obowiązkowy nowy dokument kierowcy
pixabay

W ubiegłym roku funkcjonariusze policji nałożyli mniej mandatów niż rok wcześniej, jednak kwota wystawionych kar była dwukrotnie wyższa – mówimy tutaj o wzroście z 692 milionów złotych w 2021 roku do 1 mld 359 mln zł w ubiegłym. Średni mandat w roku ubiegłym wynosił 326 złotych.

„Rekordy bije Mazowsze, gdzie ruch jest największy, i karano najczęściej – policjanci nałożyli tu aż 603 tys. mandatów na łącznie 205 mln zł. Kolejne regiony z czołówki to Śląsk, Wielkopolska i Małopolska. Na przeciwnym biegunie jest woj. lubuskie z 88 tys. mandatów na ogółem 32 mln zł (choć średni wynosił aż 361 zł)” – można przeczytać w raporcie „Rzeczpospolitej”.

Polscy kierowcy rzadziej otrzymują mandaty, ale kary jakie płacą są o wiele bardziej dotkliwe, niż kiedyś

policja kara mandat sygnalizator skrzyżowanie strzałka zatrzymanie punkty karne
fot. freepik.com

Z informacji przedstawionych z Izby Administracji Skarbowej w Opolu wynika, że ponad 190 tysięcy kierowców w roku ubiegłym dostało mandat na 800 złotych. Kolejnych 245 tysięcy delikwentów otrzymało kary w wysokości 1500 lub 1000 złotych. Pozostali kierowcy płacili nawet 2,5 tys. zł kary za swoje przewinienia.

„Wypadków i ofiar śmiertelnych jest mniej, kierowcy zwolnili, o połowę — z 50 tys. do 25 tys. — spadła liczba zatrzymanych im praw jazdy za tzw. 50+, czyli przekroczenie prędkości o ponad 50 km na godzinę” – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News