PILNE: Nowe fotoradary w Polsce zbierają już plony! Kierowcy nie są w stanie się przed tym obronić

PILNE: Nowe fotoradary w Polsce zbierają już plony! Kierowcy nie są w stanie się przed tym obronić

PILNE: Nowe fotoradary w Polsce zbierają już plony! Kierowcy nie są w stanie się przed tym obronić

Podaj dalej

Nowe fotoradary w Polsce mogą totalnie zrewolucjonizować życie kierowców. Zakończyły się już testy pierwszego fotoradaru, który będzie mógł rejestrować wykroczenia polegające na korzystaniu z telefonu komórkowego podczas jazdy. Kierowcy będą ukarani mandatami i to często – to nie ulega wątpliwości. Nowy bat na kierowców to już praktycznie codzienność – na co musimy się przygotować w nadchodzących dniach? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Nowe fotoradary w Polsce zbierają plony! Nic im nie umknie!

Nowy fotoradar nazywa się „Monocam” i sieje prawdziwe spustoszenie wśród kierowców. Póki co niemieckich, ale fotoradary mają się pojawić także niebawem w naszym kraju. Fotoradary będą sprawdzały, czy kierowcy używają telefonu podczas jazdy, a jak wiemy, tego typu przewinienie ma wpływ na wzrost liczby wypadków w naszym kraju, więc nic dziwnego, że rząd stara się wyplewiać takie zachowania. Eksperci, którzy zajmują się na co dzień badaniem bezpieczeństwa zrobili testy z udziałem ponad 1200 kierowców. Aż 26 procent z nich odpowiedziało, że pisze wiadomości tekstowe podczas jazdy, a 32 procent czyta SMS-y.

– Według policji w 2021 roku w całym kraju zginęło 117 osób, a ponad 8000 zostało rannych w wypadkach spowodowanych rozproszeniem przez korzystanie z telefonu – powiedział Christoph Lauterwasser, dyrektor Centrum Technologii Allianz. -To pięć procent wszystkich ofiar śmiertelnych. Jednak liczba ta może być znacznie wyższa – dodaje Lauterwasser, cytowany przez serwis MotoFakty.

Co dalej z nowymi fotoradarami w naszym kraju? Tego nie wie nikt…

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Niemczech w dalszym ciągu zastanawia się jednak, czy nowy system fotoradarów ma szanse istnienia na dłużej. Musi być bowiem specjalna podstawa prawna, aby to wszystko należycie funkcjonowało. Eksperci uważają jednak, że ustawodawca niebawem stworzy regulacje, które umożliwią stosowanie fotoradarów. A póżniej co, przejdzie to do kolejnych krajów? Z tego co się słyszy w kuluarach, również w naszym kraju tego typu fotoradary mogłyby powstać. Czy tak się stanie? Tego dowiemy się już niebawem!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News