PILNE: Nowa tarcza antyinflacyjna ograniczy wzrost ceny paliw? "Taki jest nasz cel, chcemy pomóc kierowcom"

PILNE: Nowa tarcza antyinflacyjna ograniczy wzrost ceny paliw? "Taki jest nasz cel, chcemy pomóc kierowcom"

diesel benzyna ceny

Podaj dalej

Szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała w piątek 27 maja, że rozwiązania, które zostały zawarte w podpisanej przez prezydentaj Andrzeja Dudę ustawie wydłużającej działania tarczy antyinflacyjnej mająna celu ograniczenie wzrostu ceny paliw na stacjach benzynowych. Czy kierowcy wreszcie mogą spodziewać się obniżek ceny benzyny? Niekoniecznie!

Nowa tarcza antyinflacyjna ograniczy wzrost ceny paliw? Kierowcy liczą na poprawę sytuacji

diesel benzyna cena paliwa
fot. freepik

Przypomijmy, że tak jak was informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 27 maja nowelizację ustawy o VAT, która przedłużą tym samym działanie tarczy antyinflacyjnej. Na mocy ustawy do końca lipca zostanie obniżona akcyza na prąd, a dodatkowo z akcyzy zostanie zwolniona energia elektryczna dla gospodarstw domowych. Ponadto zostaną obniżone stakwi akcyzy na niektóre paliwa silnikowe. Czy to oznacza lepsze czasy dla kierowców samochodów osobowych?

– Te rozwiązania mają doprowadzić do ograniczenia wzrostu cen na stacjach paliw i kosztów zakupu lekkiego oleju opałowego, a zatem również pomóc w walce z inflacją. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji w Polsce i innych krajach unijnych. Zatem ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności – tłumaczy Magdalena Rzeczkowska, cytowana przez serwis money.pl.

Ministerstwo finansów zapowiada, że tarcza ma pomóc kierowcom. Czy tak faktycznie będzie?

diesel ceny paliwo
fot. freepik

Ministerstwo finansów w swoim komunikacie poinformowało także, że obniżenie akcyzy na paliwa oraz energię elektryczną będzie kosztem budżetu państwa. Łączny koszt został oszacowany na kwotę 541,2 mln złotych, a budżet państwa na całej tarczy ma stracić około 55,1 mln złotych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News