PILNE: Nowa obowiązkowa naklejka na szybę dla polskich kierowców! Nie masz jej? Zapłacisz duży mandat!

PILNE: Nowa obowiązkowa naklejka na szybę dla polskich kierowców! Nie masz jej? Zapłacisz duży mandat!

polska nalepka rejestracyjna na szybie

Podaj dalej

W ostatnim czasie dużo w internecie można przeczytać informacji na temat stref czystego transportu, które mają zostać wprowadzone w wielu miastach w Polsce. Niedawno eksperymenty w tym zakresie mogliśmy nawet obserwować w Krakowie, co nie zmienia faktu, że niedługo, na mocy nowych przepisów, wprowadzona zostanie obowiązkowa, specjalna zielona naklejka, która będzie musiała pojawić się na szybach samochodów.

Nowa obowiązkowa naklejka na szybę samochodów! Kto zapomni o tym, zapłaci wysoki mandat!

kierowca mandat i utrata prawa jazdy
Freepik

Najwięcej na temat wprowadzenia stref czystego transportu mówi się w Krakowie i Warszawie, gdzie najchętniej wprowadziliby właśnie takie obszary w tychże miastach. Naklejki będą w przyszłości wydawane przez samorządy, a każda tego typu naklejka będzie musiała zostać naklejona w lewym dolnym rogu przedniej szyby samochodów. Na każdej naklejce będą dostępne informacje o roczniku produkcji danego samochodu, rodzaju paliwa, numerze rejestracyjnym oraz nazwie gminy, która ustanowi strefę czystego transportu.

Kierowcom, którzy pojawią się w strefach czystego transportu bez odpowiedniej naklejki, będzie groził mandat karny, o czym dokładnie informuje kierowców Art. 96c. Kodeksu wykroczeń kierowców, gdzie możemy przeczytać, iż „kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 złotych”. Nowy przepis ma zacząć obowiązywać w latach 2023-2024, więc macie jeszcze trochę czasu, by się do niego przyzwyczaić.

Kierowcy muszą mieć się na baczności, jeśli nie chcą zapłacić wysokich mandatów!

kierowcy karani nowymi mandatami za wjazd na ścieżki rowerowe uk
Freepik

Kraków postanowił, że przepisy dotyczące stref czystego transportu zostaną tam wdrożone 1 stycznia 2024 roku. Kierowcy z tego miasta muszą zatem już się przyszykować na przygotowanie nowych przepisów, jeśli nie chcą zostać ukarani mandatem karnym. – Przekazaliśmy dzisiaj przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa raport z konsultacji społecznych dotyczących projektu Strefy Czystego Transportu. Szczególnie mocno wybrzmiały w nich dwa wnioski: jest powszechna zgoda na to, że należy zrobić kolejny krok w zakresie poprawy jakości powietrza, ale jest także oczekiwanie, by wprowadzenie nowych zasad było poprzedzone odpowiednio długim okresem przygotowawczym. Dlatego proponujemy, aby uchwała określała termin wejścia w życie strefy na dzień 1 czerwca 2024 roku, czyli mniej więcej za dwa lata od dzisiaj – mówił w czerwcu zastępca prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News