PILNE: Nie masz przy sobie prawo jazdy? Zapłacisz mandat w wysokości 1500 złotych!

Wielu kierowców często zastanawiało się, jaki jest mandat za brak prawo jazdy przy sobie. Jak doskonale wiecie, od dłuższego czasu nie ma takiego obowiązku, cyfryzacja mocno się rozwinęła, dzięki czemu podczas jazdy nie musimy mieć przy sobie zarówno prawa jazdy, jak i dowodu rejestracyjnego. Jak wygląda jednak sprawa ewentualnego mandatu za brak prawa jazdy przy sobie, ale z powodu nie posiadania uprawnień, co jest sporym przewinieniem? Tego dowiecie się rzecz jasna z naszego artykułu!

prawo jazdy egzamin
Podaj dalej

Nie masz przy sobie prawo jazdy? Czeka cię ogromny mandat, a w najgorszym razie trafisz nawet do sądu!

mandat policja za granicą dokumenty wyposażenie
fot. pixabay

Od 2022 roku jazda bez należytych uprawnień skutkuje bardzo wysokim mandatem. Od początku tego roku taryfikator został mocno zaostrzony i nie inaczej stało się, jeśli chodzi o jazdę po drodze bez uprawnień. Od początku roku za jazdę bez prawa jazdy zapłacimy mandat w wysokości aż 1500 złotych! W skrajnych przypadkach, policja może zgłosić taką sprawę nawet do sądu.

W przypadku skierowania sprawy do sądu, kierowcy muszą się liczyć, że ewentualna kara za takie wykroczenie może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych. Oprócz tego sędzia możę orzec także wobec takiego delikwenta karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na określony czas. Są to zatem bardzo poważne konsekwencje, których raczej każdy z nas wolałby uniknąć, a można to łatwo zrobić – wystarczy nie wsiadać za kółko, jeśli nie ma się do tego uprawnień.

Jazda bez uprawnień jest bardzo kosztowna dla kierowców. Lepiej się tego wystrzegać…

Prawo jazdy kat. B - nowe uprawnienia
fot. Marcin Zabolski

W przypadku, gdy funkcjonariusze policji zatrzymają kierowcę, który poruszał się po drodze bez należytych uprawnień, taka osoba otrzyma też zakaz kontynuowania jazdy. Trzeba wówczas przekazać auto osobie z uprawnieniami lub zostawićsamochód w bezpiecznym miejscu. Jeśli takiej możliwości nie ma, auto zostanie odholowane na koszt kierowcy, co jest kolejnym poważnym problemem. Jak sami zatem widzicie poruszanie się po drodze bez uprawnień nosi ze sobą bardzo poważne konsekwencje…

Przeczytaj również