PILNE: Nie masz jeszcze założonych opon zimowych? Dostaniesz mandat?! Wyjaśniamy!

PILNE: Nie masz jeszcze założonych opon zimowych? Dostaniesz mandat?! Wyjaśniamy!

Opony zimowe w Polsce jednak obowiązkowe

Podaj dalej

W ostatnim czasie w internecie pojawiło się wiele sprzecznych informacji dotyczących opon zimowych. Niektórzy „informatorzy” twierdzili, że jeśli nie mamy jeszcze założonych zimówek lub nie zamierzamy ich założyć w niedalekim czasie, może nas czekać mandat. Postanowiliśmy wyjaśnić wam tę sytuację, abyście nie musieli korzystać z powielanych, nieprawdziwych informacji.

Nie masz opon zimowych? Grozi Ci za to mandat?! Już wyjaśniamy jak to dokładnie wygląda

kiedy pierwszy śnieg zima opony zimowe
fot. pixabay

W naszym kraju jak na razie nie obowiązuje żaden przepis mówiący o tym, że używanie opon zimowych jest czymś obowiązkowym. W przeszłości w mediach pojawiały się tego rodzaju pomysły, jednak jak na razie żadne konkrety w tej sprawie jeszcze się nie pojawiły. A to oznacza, że nie możemy zostać ukarani mandatem za to, że nie mamy założonych opon zimowych. Warto o tym pamiętać i nie łapać się na fake newsy z internetu, które czasami twierdzą inaczej.

Mimo wszystko opony zimowe warto już pomału zakładać. Przepisu na ten temat nie ma, ale przepisy, a bezpieczeństwo to inna sprawa. W trudnych warunkach pogodowych, gdy na zewnątrz jest ślisko i mokro, opony zimowe zagwarantują wam należytą przyczepność i odpowiednie bezpieczeństwo na drodze. A chyba na tym nam najbardziej zależy, gdy wsiadamy do samochodu i udajemy się w trasę.

Opony zimowe to gwarancja bezpieczeństwa i odpowiedniej przyczepności do drogi

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

W niektórych krajach opony zimowe są czymś obowiązkowym dla kierowców. U nas podkreślamy to jeszcze raz póki co takiego obowiązku nie ma. Pomysły są, dyskusje trwają, ale prawo jest niezmienne od wielu lat – za brak opon zimowych mandat wam nie grozi. Oczywiście pamiętajcie, by przed wyruszeniem w podróż do innych krajów, zapoznać się z tamtejszym prawem. Bo to, że u nas zimówki nie są obowiązkowe, nie oznacza, że gdzieś indziej też tak jest i wtedy możecie dostać mandat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News