PILNE: Nadal jeździsz na oponach letnich? Możesz mieć ogromny problem - PZPO ostrzega!

PILNE: Nadal jeździsz na oponach letnich? Możesz mieć ogromny problem - PZPO ostrzega!

ciśnienie i stan opony

Podaj dalej

Mamy nadzieję, że większość z was założyła już zimowe opony i jest gotowa na bezpieczną jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych. Tym, którzy tego nie zrobili przypominamy, że choć w Polsce nie istnieje przepis, który mógłby wam nakazać zmianę opon, to jednak warto się tym tematem zająć dla własnego bezpieczeństwa w niedługim czasie.

W dalszym ciągu używasz letnich opon? Lepiej zabierz się za zmianę i nie narażaj innych

Opony zimowe

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego apeluje do kierowców, że tylko i wyłącznie opony zimowe zapewniają w trudną pogodę odpowiednią przyczepność do drogi zarówno podczas ruszania, jak i przy hamowaniu.

– Wymiana letnich opon to obowiązek każdego odpowiedzialnego kierowcy, nawet jeśli ma napęd 4×4 lub auto elektryczne. Jazdę na letniej gumie w grudniu zostawmy tylko na zjeżdżalni w aquaparku. Nie może narażać innych na takie niebezpieczeństwo – czy naprawdę brakuje wyobraźni by zastanowić się, czy uda się zahamować przed przejściem dla pieszych? W naszym klimacie opony z homologacją zimową od listopada do kwietnia to absolutna konieczność, a jeżdżenie na letnich w tym okresie to rażące niedbalstwo. Nie można też dać się wkręcić w mity, że w mieście letnie opony zimą nie przeszkadzają – gdzie trzeba wykonywać wiele hamowań przed przejściami dla pieszych i łatwo o poślizg. Jeśli ktoś jeździ tylko po mieście, to powinien pomyśleć o porządnych oponach całorocznych z homologacją zimową, zamiast jeździć na letnich – podkreśla dyrektor generalny PZPO Piotr Sarnecki, cytowany przez MotoFakty.

Opony zimowe w trudnych warunkach pogodowych to podstawa

opony zimowe wulkanizacja

Na mokrej nawierzchni opony letnie jadąc z przykładową prędkością oscylującą około 85 km/h hamują o 6 metrów dalej, niż opony zimowe. Dlatego też warto pamiętać o wymianie opon, aby nie narazić na problem siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Konieczne jest też zbadanie ciśnienia opon oraz stosowanie się do zasady 3XP, czyli w tym przypadku stosowania porządnych opon, profesjonalnego serwisu i prawidłowego ciśnienia w oponach samochodowych!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News