PILNE: Na stacjach benzynowych w Polsce pojawi się nowe, bardzo tanie paliwo! Wielka okazja dla kierowców!

PILNE: Na stacjach benzynowych w Polsce pojawi się nowe, bardzo tanie paliwo! Wielka okazja dla kierowców!

paliwo diesel tankowanie

Podaj dalej

Świetne informacje dla kierowców! Chemicy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz opracowali w ostatnim czasie metodę polegającą na wytwarzaniu nanocząstek aluminium. Cząstki te rozszczepiają wodę i generują paliwo wodorowe, przyczyniając się do tworzenia bardzo taniego paliwa. Czy nowe, tanie paliwo wodorowe opanuje w najbliższym czasie cały świat, w tym również i Polskę?

PILNE: Nowe paliwo na stacjach benzynowych stanie się faktem? Nowe odkrycia naukowców!

Koniec Diesla nie musi skazywać na elektryka. Jest nadzieja dla wodoru

Naukowcy już od wielu lat starają się na znalezieniu opłacalnych sposób reaktywności aluminium do wytwarzania czystego paliwa wodorowego. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz wynika, iż jest na to szansa. Wystarczy, że wykorzysta się do tego łatwy do wytworzenia kompozyt galu i aluminium, który stworzy nanocząsteczki, reagujące z wodą w temperaturze pokojowej.

Wyżej wspomniana reakcja znana jest od 50 lat, choć w ostatnim czasie była nieco zapomniana. Do nowej metody naukowcy wprowadzili kilka modyfikacji, które mają umożliwić tworzenie taniego paliwa wodorowego, którym można byłoby tankować samochody.

Szykuje się totalna rewolucja, jeśli chodzi o paliwo. Szykujcie się na duże zmiany. Ale będzie taniej!

kierowcy wodór samochody

– Nasza metoda wykorzystuje niewielką ilość aluminium, co zapewnia, że wszystko rozpuszcza się w większości galu jako dyskretne nanocząstki. To generuje znacznie większą ilość wodoru, prawie całkowitą w porównaniu do teoretycznej wartości opartej na ilości aluminium. Ułatwia to również odzyskiwanie galu w celu ponownego wykorzystania – mówi profesor Scott Oliver, jeden z autorów badań.

Czyżby szykowała się spora rewolucja, jeśli chodzi o wprowadzenie na rynek nowego paliwa? Wiele na to wskazuje, jednak na więcej informacji w tej sprawie musimy jeszcze trochę poczekać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News