Świetne informacje dla kierowców! Chemicy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz opracowali w ostatnim czasie metodę polegającą na wytwarzaniu nanocząstek aluminium. Cząstki te rozszczepiają wodę i generują paliwo wodorowe, przyczyniając się do tworzenia bardzo taniego paliwa. Czy nowe, tanie paliwo wodorowe opanuje w najbliższym czasie cały świat, w tym również i Polskę?
PILNE: Nowe paliwo na stacjach benzynowych stanie się faktem? Nowe odkrycia naukowców!
Naukowcy już od wielu lat starają się na znalezieniu opłacalnych sposób reaktywności aluminium do wytwarzania czystego paliwa wodorowego. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz wynika, iż jest na to szansa. Wystarczy, że wykorzysta się do tego łatwy do wytworzenia kompozyt galu i aluminium, który stworzy nanocząsteczki, reagujące z wodą w temperaturze pokojowej.
Wyżej wspomniana reakcja znana jest od 50 lat, choć w ostatnim czasie była nieco zapomniana. Do nowej metody naukowcy wprowadzili kilka modyfikacji, które mają umożliwić tworzenie taniego paliwa wodorowego, którym można byłoby tankować samochody.
Szykuje się totalna rewolucja, jeśli chodzi o paliwo. Szykujcie się na duże zmiany. Ale będzie taniej!
– Nasza metoda wykorzystuje niewielką ilość aluminium, co zapewnia, że wszystko rozpuszcza się w większości galu jako dyskretne nanocząstki. To generuje znacznie większą ilość wodoru, prawie całkowitą w porównaniu do teoretycznej wartości opartej na ilości aluminium. Ułatwia to również odzyskiwanie galu w celu ponownego wykorzystania – mówi profesor Scott Oliver, jeden z autorów badań.
Czyżby szykowała się spora rewolucja, jeśli chodzi o wprowadzenie na rynek nowego paliwa? Wiele na to wskazuje, jednak na więcej informacji w tej sprawie musimy jeszcze trochę poczekać.