PILNE: Mandat z fotoradaru nigdy nie był taki surowy dla Polaków! Będzie duża zmiana w przepisach

PILNE: Mandat z fotoradaru nigdy nie był taki surowy dla Polaków! Będzie duża zmiana w przepisach

PILNE: Mandat z fotoradaru nigdy nie był taki surowy dla Polaków! Będzie duża zmiana w przepisach

Podaj dalej

W najbliższym czasie można spodziewać się wprowadzenia znacznie bardziej dotkliwych mandatów w przypadku fotoradarów. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek uważa, że w przypadku wymierzania mandatów za niewielkie przekroczenia prędkości powinien być uwzględniany błąd pomiaru fotoradarów, który może wynosić nawet do 3 km/h. Jakie zmiany nas czekają? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule.

Mandat z fotoradaru będzie bardziej surowy niż dotychczas? Trwa walka o zmianę w przepisach

fotoradar mandat zdjęcie badania
fot. pixabay

„Prawo – które co do zasady uzasadnia wymierzenie sankcji za wykroczenie drogowe – powinno zawierać także gwarancje rozstrzygania wątpliwości na korzyść obwinionego i to już w momencie ujawnienia przez organ potencjalnego wykroczenia” – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik chce, aby karać mandatami przekroczenia dopuszczalnej prędkości od 4 km/h. Dzisiaj najniższe karane przez fotoradary przekroczenie prędkości wynosi około 10 km/h. Zmiany szykują się zatem spore i trzeba będzie szczególnie uważać, by nie dostać kary.

„Na przykład, jeżeli miernik laserowy, dokonując pomiaru w miejscu, gdzie dozwoloną prędkością jest 50 km/h, ujawni prędkość pojazdu na poziomie 53 km/h, to uwzględniając nielaboratoryjne warunki pomiaru i przy uwzględnieniu błędu pomiaru, może być odczytywany tak, że kierowca jechał z dozwoloną prędkością i wykroczenia nie popełnił” – tłumaczy RPO.

RPO wnioskuje o wprowadzenie zmian. Czy i kiedy tak się stanie?

fotoradar-przepisy-mandat

RPO chce zmian w karaniu kierowców. „RPO poddaje zatem pod rozwagę ministra zainicjowanie prac legislacyjnych zmierzających do przyjęcia unormowania sankcjonującego uwzględnianie na korzyść obwinionego błędu pomiarowego w sytuacjach granicznych oraz zmiany zakresu nowego taryfikatora” – czytamy w piśmie Wiącka do szefa MSWiA.

Jakie zmiany ostatecznie zostaną wprowadzone? Na te informacje musimy jeszcze poczekać, ale jedno jest pewne – prace trwają i niebawem można się spodziewać wprowadzenia kolejnych zmian w tym aspekcie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News