PILNE: Konfiskata aut w Polsce poskromi jazdę po pijanemu? Szykuje się duża rewolucja!

PILNE: Konfiskata aut w Polsce poskromi jazdę po pijanemu? Szykuje się duża rewolucja!

PILNE: Konfiskata aut w Polsce poskromi jazdę po pijanemu? Szykuje się duża rewolucja!

Podaj dalej

Statystyki jednoznacznie pokazują, że w naszym kraju w 2021 roku kierowcy prowadzący swoje pojazdy pod wpływem alkoholu uczestniczyli aż w 2488 wypadkach drogowych, podczas których śmierć poniosło 331 osób. Dlaczego tak się dzieje? Jakie grzechy najczęściej popełniane są przez polskich kierowców? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule.

Konfiskata samochodów w Polsce będzie lekiem na pijanych kierowców?

kontrola drogowa policja

– Nie ma wymówki dla kierowców prowadzących pojazd po alkoholu. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że nawet jedno piwo czy symboliczny kieliszek wina może wpływać negatywnie na zdolność koncentracji. Do tego jest kwestią indywidualną, jak reaguje organizm. Te reakcje zmieniają się w zależności od wieku osoby i kondycji w danym momencie. Zwykłe niewyspanie i zmęczenie mogą znacząco wzmocnić działanie alkoholu – ostrzega Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, cytowany przez serwis Moto Fakty.

Warto pamiętać, że jak dotąd najwięcej zdarzeń drogowych, w których brały udział osoby pod wpływem alkoholu miały miejsce w soboty i niedzielę. Najwięcej wypadków z kolei powodują osoby w wieku 25-39 lat.

Jak rozpoznać pijanego kierowcę? To bardzo łatwe

– Jak rozpoznać na drodze pijanego kierowcę? Można zauważyć trudność w utrzymaniu prostej linii jazdy, zjeżdżanie w stronę krawężnika, pobocza czy zjeżdżanie na drugi pas oraz nieprzewidywalne nagłe hamowanie. Jeśli chodzi o prędkość, to może to być zarówno przekraczanie limitów prędkości, jak i jazda znacząco poniżej tych limitów. Każde nietypowe zachowanie powinno wzbudzić czujność innych kierowców i spowodować zachowanie szczególnej ostrożności wobec takiego nieprzewidywalnego uczestnika ruchu – radzi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przypomnijmy, że Sejm niedawno postanowił przyjąć nowelizację kodeksu karnego, na mocy którego w nowych przepisach pojawi się zapis o konfiskacie pojazdu, który będzie prowadzony przez nietrzeźwego kierowcę. Uważacie, że ten przepis sprawi, że na drodze będzie mniej osób łamiących przepisy? Dajcie nam znać w komentarzu!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News