PILNE: Kolejna podwyżka dla kierowców. Od 1 marca znowu trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni!

PILNE: Kolejna podwyżka dla kierowców. Od 1 marca znowu trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni!

unia europejska samochody elektryczne spalinowe zakaz euro 7

Podaj dalej

Kierowcy w trudnych czasach, w jakich aktualnie żyjemy raz za razem muszą być gotowi na przyjmowanie kolejnych ciosów, które na nich spadają. Rekordowo wysoki poziom cen ubezpieczenia OC z listopada 2022 roku nie był tylko wyjątkiem, a wiele wskazuje na to, że kolejne miesiąca przyniosą kolejne podwyżki. Na co muszą nastawić się kierowcy? Jak będą wyglądały ceny w nadchodzącym czasie? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

Jak wyglądają ceny ubezpieczeń OC w ostatnich miesiącach? Kierowcy muszą przygotować się na sinusoidę

uszkodzony-samochod-ubezpieczenie-freepik
fot. freepik

Wyniki styczniowej analizy przygotowanej przez serwis ubea.pl jednoznacznie pokazują, że w pierwszym miesiącu 2023 roku przeciętna cena polisy OC kosztowała 1314 złotych. Jest ot kwota mniejsza od rekordowego odczytu z listopada roku ubiegłego, kiedy to stawka ta wyniosła 1345 złotych.

„Na uwagę zasługuje fakt, że w ujęciu miesięcznym, czyli względem grudnia 2022 roku przeciętne OC podrożało o kolejne 1,5%. Taka zmiana średniej składki OC z 1295 zł do 1314 zł wydaje się dość znacząca” – ocenia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, cytowany przez MotoFakty.

Liczba śmiertelnych wypadków spada. I bardzo dobrze!

polisa oc ubezpieczenie mandat kara zmiana przepisów
fot. pixabay

Analiza wykazała również, że roczna zmiana przeciętnego kosztu obowiązkowych ubezpieczeń OC wyniosła z kolei 5 procent. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę perspektywę dwuletnią, to okaże się, że od stycznia 2021 roku OC średnio podrożało o 5,7% według naszych danych. „Warto oczywiście pamiętać, że cały czas mówimy o zmianach nominalnych, które nie uwzględniają inflacji. W ujęciu realnym OC przez rok potaniało, co jednak nie stanowi dużego pocieszenia dla rodzimych kierowców” – zaznacza ekspert.

Dodatkowo z raportów policji z czwartego kwartału 2022 roku wynika, że miniony kwartał przyniósł łącznie 4646 wypadków drogowych, które skutkowały liczbą 417 ofiar śmiertelnych i 5111 ranych. To dobre wyniki, na które wpływ z pewnością ma nowy taryfikator mandatów. Kwartalna liczba śmiertelnych ofiar okazała się najmniejsza od pierwszego kwartału 2021 roku. „Kwartalna liczba wypadków drogowych (4646) wyglądała znacznie lepiej niż wyniki z IV kw. 2021 roku (6022 wypadki), II kw. 2022 r. (6000 wypadków) i III kw. 2022 r. (6290 wypadków)” – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News