PILNE: Kierowcy od teraz stracą za to prawo jazdy! Wielu z nas tego nie wie, a policja nie śpi!

PILNE: Kierowcy od teraz stracą za to prawo jazdy! Wielu z nas tego nie wie, a policja nie śpi!

PILNE: Kierowcy od teraz stracą za to prawo jazdy! Wielu z nas tego nie wie, a policja nie śpi!

Podaj dalej

Taryfikator mandatów w ostatnim czasie często ulegał zmianom, co rozwścieczało kierowców. Okazuje się, że lista przekroczeń, za które można otrzymać sporą liczbę punktów karnych cały czas idzie do góry, dlatego też musicie być czujni na różnego rodzaju przewinienia. Na co szczególnie trzeba uważać, by nie stracić prawa jazdy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule!

Kierowcy stracą za to prawo jazdy! Wielu z nas o tym zapomina, a policja nie śpi!

wymijanie wyprzedzanie omijanie przepisy ustawa definicja
Freepik

Kierowcy muszą liczyć się, że utrata prawa jazdy za telefon jest możliwa. Mowa tutaj oczywiście używaniu telefonu podczas jazdy, bowiem kara za to wykroczenie jest od jakiegoś czasu bardzo dotkliwa, mówimy tutaj bowiem o 12 punktach karnych i karze finansowej w wysokości aż 500 złotych. To naprawdę poważne stawki, na które trzeba uważać, jeśli nie chcecie zostać dotkliwie ukarani. Mandatowa rewolucja nie zmieniła jednak liczby punktów karnych, które można otrzymać, bowiem limit jak na razie w dalszym ciągu wynosi 24 punkty, a w taryfikatorze są wykroczenia za odpowiednio 15, 13 i 12 punktów. Kierowcy mogą zatem stracić prawo jazdy za dwa poważne wykroczenia, o czym trzeba pamiętać.

Za rozmowę przez telefon kierowcy mogą stracić prawo jazdy. Wystarczy, że powtórzycie ten manewr dwukrotnie i już będziecie mogli pożegnać się z prawkiem, jeśli oprócz tego będziecie mieli jeszcze jeden punkt karny. Uprawnienia jednak mogą od razu stracić niedoświadczeni kierowcy, którzy mają prawo krócej niż rok, bowiem oni na początku swojej drogi mogą mieć maksymalnie na koncie 20 punktów karnych.

Dlaczego tak wielkie kary trzeba płacić za korzystanie z telefonu podczas jazdy? Dane mówią o tym jednoznacznie

numer telefon alarmowy mandat grzywna policja areszt pozbawienie wolności fałszywe wezwanie
fot. pixabay

Dlaczego tak wielkie kary są za korzystanie ze smartfona podczas jazdy? Z informacji przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego jednoznacznie wynika, że używanie telefonu podczas jazdy może zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się niebezpiecznej sytuacji na drodze o 2,7 razy. Instytut Transportu Samochodowego z kolei podkreśla, że w naszym kraju co kwadrans dochodzi do jakiegoś wypadku na drodze, a co czwarty z nich jest powodowany korzystaniem z telefonu podczas jazdy. Pamiętajcie zatem, by unikać smartfonów podczas jazdy, by nie narazić kogoś na niebezpieczeństwo, a na dodatek nie dostać dotkliwej kary pieniężnej i straty prawa jazdy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News