PILNE: Kierowcy mają nowy obowiązek. Muszą mieć obowiązkowo ten przedmiot w swoim aucie!

PILNE: Kierowcy mają nowy obowiązek. Muszą mieć obowiązkowo ten przedmiot w swoim aucie!

PILNE: Kierowcy mają nowy obowiązek. Muszą mieć obowiązkowo ten przedmiot w swoim aucie!

Podaj dalej

Wszystkie samochody, które poruszają się po terenie naszego kraju mają obowiązek posiadać w bagażniku pewne przedmioty, bez których rozpoczęcie jazdy nie jest pod żadnym pozorem możliwe. Jednym z takich urządzeń jest rzecz jasna trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Co warto jednak wiedzieć dokładnie na temat tych przyrządów? Odpowiedź na to pytanie poznacie w naszym artykule.

Kierowcy mają nowy obowiązek. Zapomnisz o tym? Zapłacisz 3000 zł kary!

Z rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku jednoznacznie wynika, że kierowcy w swoich samochodach podczas jazdy muszą posiadać trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę, która powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu do jej użycia. Gaśnica jednak oprócz tego, że powinna być położona w miejscu łatwo dostępnym, powinna również spełniać pewne wymagania, o czym przypomina serwis moto.pl. O jakich wymaganiach konkretnie mowa?

Przede wszystkim gaśnica, która znajduje się w bagażniku powinna być typu ABC, zawierać środek gaśniczy o wadze minimum 1 kg i powinna mieć ważną homologację. Wystarczy zatem naklejka z datą ważności. A jeśli chodzi o typ gaśnicy ABC to oznacza on, że A to pożar ciał stałych, które paląc się powodują płomień i ulegają rozżarzeniu, B to pożary cieczy i ciał stałych, które ulegają stopnieniu podczas palenia się, natomiast C to pożary gazów palnych.

Obowiązkowe wyposażenie to podstawa każdego samochodu w Polsce

wakacje mandat samochód za granicą obowiązkowe wyposażenie pojazdu
fot. pixabay

Warto pamiętać, by przestrzegać zasad obowiązkowego wyposażenia. Mandat za brak gaśnicy tudzież trójkąta wynosi nawet 3000 złotych, a policjant może też w takich przypadkach zatrzymać wasz dowód rejestracyjny, czego raczej wolelibyście uniknąć. W aucie warto też mieć przedmioty, które może i nie są obowiązkowe, ale mogą nam się często przydać, takie jak chociażby apteczka czy kamizelka odblaskowa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News