PILNE! Kierowco, od czerwca obowiązują nowe przepisy! Zobacz, co się zmieniło! Trochę tego jest [LISTA]

PILNE! Kierowco, od czerwca obowiązują nowe przepisy! Zobacz, co się zmieniło! Trochę tego jest [LISTA]

Podaj dalej

Sejm uchwalił w czwartek zmiany w prawach ruchu drogowego. Wszystkie nowe zmiany wejdą w życie od 1 czerwca. Kierowco, zobacz na co musisz zwrócić szczególną uwagę!

Wyjątkowa zgodność posłów

Podczas wczorajszego głosowania aż 423 posłów było za wprowadzeniem zmian w przepisach. Jedynie 22 było przeciwnych, natomiast cztery osoby wstrzymały się od udzielenia głosu w tej sprawie.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2021 roku. Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zmian od razu, ponieważ musi mieć czas na przeprowadzenie kampanii edukacyjnej na temat wprowadzanych zmian.

Ukłon w stronę pieszych i zakaz używania telefonów

Nowelizacja zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo przed wejściem na pasy. Ponadto, piesi, którzy znajdują się na przejściu dla pieszych mają pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Piesi, którzy dopiero wchodzą na pasy mają z kolei pierwszeństwo przed wszystkim pojazdami za wyjątkiem nadjeżdżającego tramwaju.

W nowelizacji pojawił się również zapis, na mocy którego piesi podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię nie będą mogli korzystać z telefonu komórkowego, który może rozpraszać jego uwagę.

Koniec „jazdy na zderzaku”

Bramki

Ostatnią już zmianą jest zakaz jazdy zbyt blisko kolejnego samochodu zarówno na autostradach, jak i drogach ekspresowych. Odstęp między pojazdami nie może być mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się w danym momencie określony pojazd. Przy jeździe z prędkością 100 km/h musisz zatem zachować odległość minimalną w wysokości 50 metrów za kolejnym pojazdem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News