Kierowcy często nie pamiętają do końca o swoich obowiązkach, których wbrew pozorom wcale tak mało nie ma. Jednym z nich jest złożenie deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, co należy zrobić każdorazowo po zakupie samochodu. Termin na złożenie wszystkich dokumentów to 14 dni kalendarzowych, a brak zgłoszenia może oznaczać bardzo wysoką karę – nawet 70 tysięcy złotych. Jak tego uniknąć i o czym trzeba pamiętać w takich sytuacjach? Tego dowiecie się z naszego artykułu!
Kierowco, nie masz tej deklaracji? Musisz zapłacić karę i to naprawdę bardzo wysoką!

Po zakupie samochodu osobowego kierowcy muszą pamiętać o kilku czynnościach. Mowa tutaj rzecz jasna o jego przerejestrowaniu, zmianie danych w OC, ale też o zapłacie podatku od czynności cywilnoprawnych. Brak deklaracji to kara w wysokości ponad 69 tysięcy złotych, o czym często zapominamy. A kiedy trzeba w ogóle taką deklarację wypełnić? Przede wszystkim po zakupie pojazdu używanego w oparciu o umowę kupna-sprzedaży. Z tego obowiązku wyjęte są jednak niektóre przypadki, takie jak:
- osoby niepełnosprawne kupujące samochód na własne potrzeby, przy czym muszą mieć znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (bez względu na rodzaj schorzenia), ewentualnie lekki przy schorzeniach narządów ruchu,
- osoby, które kupiły pojazd o rynkowej wartości niższej niż 1000 zł,
- osoby, które kupiły pojazd używany za granicą.
Kierowcy często zapominają o deklaracji PCC-3, a później jest już za późno na żale i prośbę o wybaczenie

W każdym innym przypadku musimy zapłacić podatek PCC-3, a mamy na to 14 dni kalendarzowych w urzędzie skarbowym należnym w miejscu zamieszkania. Termin może zostać wydłużony w przypadku, gdy czternasty dzień jest niedzielą lub świętem – wtedy mamy dzień dłużej. Przekroczenie tego terminu sprawia, że musimy zapłacić karę, która wynosi od 10 procent wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. Oznacza to pokrótce, że nasza kara może wynieść od 349 do 69 800 złotych. A od 1 lipca kwota ta wzrośnie, bowiem wówczas będzie wynosiła od 360 do 72 000 złotych.
Pamiętajcie zatem, by nie migać się od zapłaty tego podatku i złożenia deklaracji. W przeciwnym razie później pozostanie wam tylko żal i zgrzytanie zębów…