PILNE: Każdy z nas będzie mógł jeździć buspasem? Szokujące zmiany!

PILNE: Każdy z nas będzie mógł jeździć buspasem? Szokujące zmiany!

461386516756_aleje ruch autobus buspas

Podaj dalej

Wielu z nas w przeszłości wydawało się, że buspasem mogą poruszać się tylko autobusy i pojazdy do tego uprzywilejowane. W ostatnim czasie przepisy zmieniły się jednak na tyle, że lista pojazdów, które mogą poruszać się po buspasie jest znacznie dłuższa. Czy każdy kierowca może się po nim poruszać? Które pojazdy mają do tego przywilej? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule!

PILNE: Kto może jeździć danym buspasem? Czy każdy z nas może się o to ubiegać?

Urzędnicy często zmieniają przepisy co do tego, jakie pojazdy mogą poruszać się po buspasie. Teraz po tego typu pasie mogą jeździć bowiem nie tylko autobusy, motocykle, karetki czy policja. Po wprowadzeniu ustawy o elektromobilności, taką możliwość mają także kierowcy samochodów elektrycznych, co ma być dodatkowym czynnikiem skłaniającym osoby niezdecydowane do zakupu tego typu samochodów. Ponadto po buspasach mogą jeździć także auta zasilane wodorem.

Na niektórych buspasach umieszczone są specjalne symbole typu DOP i MTON. Oznaczają one, że po tych buspasach mogą jeździć busy, które wiozą niepełnosprawne dzieci do szkoły. Nie każdy bus może jednak korzystać z tych pasów – aby móc to uczynić, należy uprzednio zawrzeć umowę z władzami konkretnej dzielnicy miasta, aby kierowcy nie nadużywali uprawnień na tego typu pasach znajdujących się w mieście. Wyżej wspomniane przepisy obowiązują na buspasach MTON.

Za jazdę buspasem bez uprawnień zapłacimy mandat i otrzymamy punkt karny. Warto stosować się do przepisów

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku buspasów DOP. Tam to, jaki pojazd może poruszać się po danym buspasie jest ściśle określone przez władze miasta. Wszystko jest regulowane przez specjalne, dedykowane tablice pod znakiem F-10, które wyznaczają dany kierunek jazdy i podział pasów ruchu na jezdni. Warto pamiętać, że decydując się na jazdę buspasem, trzeba mieć do tego specjalne uprawnienia. Pojazdy, które bez uprawnień wjadą na buspas mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości 100 złotych oraz 1 punktem karnym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News