PILNE: Jeździsz taksówkami? Wkrótce wejdzie nowy przepis! Spore problemy dla pasażerów?!

PILNE: Jeździsz taksówkami? Wkrótce wejdzie nowy przepis! Spore problemy dla pasażerów?!

taksówkarz

Podaj dalej

W ostatnim czasie Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Wszystko po to, aby podnieść bezpieczeństwo pasażerów, którzy podróżują samochodami zamawianymi przez aplikację. Jakie zmiany nas czekają w najbliższym czasie? O czym muszą pamiętać pasażerowie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie oczywiście w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie szczegóły w tym temacie.

Jeździsz taksówkami? Nadchodzi spora zmiana w przepisach – ma być o wiele bezpieczniej!

taxi taksówkarz gdynia gdańsk szpital na zaspie
fot. pixabay

Z danych przedstawionych przez Komendą Główną Policji wynika, że liczba przestępstw o charakterze seksualnym w taksówkach cały czas wzrasta. W 2020 roku odnotowano siedem takich przypadków, w 2021 roku – 21, natomiast od stycznia do września minionego roku mowa nawet o 30 takich przypadkach. Najczęściej ofiarami takich napaści są kobiety.

„Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić pasażerkom bezpieczeństwo. Klucz do tego leży w wykorzystaniu technologii, którą oszukać dużo trudniej niż człowieka” – podkreśla minister Cieszyński. Teraz przyjdą zmiany, a firmy będą miały obowiązek między innymi przechowywać wizerunek swoich kierowców przez okres nawet pięciu lat.

„Przedsiębiorcy będą musieli również weryfikować – przed rozpoczęciem kursu – czy jest on faktycznie realizowany przez osobę, której ten przewóz zlecono. Ta weryfikacja będzie losowa, ale obowiązkowa i wykonywana nie rzadziej niż raz na sto przewozów. Firmy powinny wiedzieć, kto faktycznie dla nich pracuje i wykonuje te przewozy” – tłumaczy Cieszyński, cytowany przez serwis MotoFakty.

Niedługo wejdzie nowy przepis co do jazdy taksówkami. Co z pasażerami? Zmieni się wiele!

taksówkarz taksówka nowy jork nowojorska żółta taksówka
fot. pixabay

Co jeszcze się zmieni? Przede wszystkim przedsiębiorcy będą musieli przetwarzać informacje dotyczące osób wykonujących przejazdy przez pięć lat. Dodatkowo kierowcy będą specjalnie weryfikowani – jeśli nie zostanie to spełnione, nie będą mogli realizować swoich kursów. „Jeśli ktoś został z jakiegoś powodu zwolniony, to ta informacja może trafić do kolejnego potencjalnego pracodawcy. Dopuszczamy takie rozwiązanie, ponieważ ma ono charakter prewencyjny” – podkreśla minister Cieszyński.

Jednocześnie ustawa przewiduje surowe kary dla pośredników, jak i kierowców. Mowa tutaj nawet o milionie złotych dla osób, które nie będą przestrzegać nowowprowadzonych przepisów. I bardzo dobrze – takie zachowania trzeba bowiem tępić w zarodku!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News