PILNE: Inflacja w Polsce wreszcie przestanie rosnąć! Jest plan, dzięki któremu paliwo będzie kosztować 3,50 zł za litr!

PILNE: Inflacja w Polsce wreszcie przestanie rosnąć! Jest plan, dzięki któremu paliwo będzie kosztować 3,50 zł za litr!

inflacja wzrost cen (4)

Podaj dalej

Inflacja w Polsce cały czas idzie do góry, przez co praktycznie za wszystkie produkty w sklepach płacimy niebotyczne sumy. Jak zatrzymać to szaleństwo? Trudno powiedzieć, ale ekonomiści mają na to pewien sposób. W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” możemy przeczytać o tym, jak ekonomiści widzą zatrzymanie galopującego wzrostu cen produktów.

Inflacja w Polsce wreszcie przestanie rosnąć – eksperci mają plan, jak powstrzymać podwyżki cen

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

Inflacja w naszym kraju jest już największa praktycznie od 20 lat i wiele wskazuje na to, że nie będzie łatwo jej opanować. Główny ekonomista pracodawców RP – Paweł Wojciechowski w rozmowie z Rzeczpospolitą uważa, że skoro źródłem inflacji są ekspansywne polityki rządu i banku centralnego, to w obu tych politykach powinno dojść do szybkich zmian.

Główny ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Sawulski podkreślił z kolei, że aby „przydusić inflację, kluczowa jest m.in. stopniowa podwyżka stóp do poziomu co najmniej 2 proc. i jasna komunikacja banku centralnego co do ścieżki podwyżek. Ceną za to będzie delikatne osłabienie wzrostu gospodarczego w krótkim okresie, ale innej drogi nie ma” – uważa ekspert.

„Najlepszym rozwiązaniem będzie chwilowa rezygnacja z Polskiego Ładu”

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

– Najlepszym rozwiązaniem na zatrzymanie inflacji byłaby rezygnacja z Polskiego Ładu, a przynajmniej odłożenie go w czasie. Rząd rząd powinien jednocześnie przygotować tarcze osłonowe dla osób, których najmocniej dotyka drożyzna” – czytamy w „Rz”. A wy co o tym sądzicie? Wielu ekspertów jest zdania, że jeśli uda się poczynić powyższe kroki, ceny paliwa wrócą do normy. Czy będziemy mogli wtedy cieszyć się benzyną czy dieslem za 3,50 – 4,00 złotych za litr? Oby. Ale póki co to odległe marzenia.

źródło: „Rzeczpospolita”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News