PILNE: Inflacja w całym kraju niespodziewanie spadła prawie do zera! Dlaczego tak się stało?! Świetne wiadomości dla obywateli!

PILNE: Inflacja w całym kraju niespodziewanie spadła prawie do zera! Dlaczego tak się stało?! Świetne wiadomości dla obywateli!

ceny paliwa

Podaj dalej

Od dłuższego czasu mieszkańcy wielu europejskich krajów zmagają się z wysokim poziomem inflacji. Jak okazuje się, nie wszystkie państwa muszą radzić sobie z gwałtownymi podwyżkami cen produktów. Przykładem takiego kraju są Chiny, gdzie inflacja CPI spadła w ostatnich dniach poniżej 1 procenta. Dlaczego tak się stało i jak wygląda aktualna sytuacja w tym kraju?

PILNE: Inflacja w całym kraju spadła prawie do poziomu zera! Jak to w ogóle możliwe?

inflacja polska styczeń
fot. pixabay

Z informacji przedstawionych przez chiński urząd statystyczny jednoznacznie wynika, iż poziom inflacji w tym kraju wynosi aktualnie około 0,9 proc. w skali roku. Tempo wzrostu cen zwalnia już drugi miesiąc z rzędu, a z informacji przedstawionych przez serwis bankier.pl wynika, iż tak niskiego poziomu inflacji w Chinach nie było od września ubiegłego roku. Czym jest to spowodowane?

Wszystko przez to, że poziom inflacji w Chinach jest obniżany przez efekt bazy i podbicie ceny wieprzowiny w ostatnich latach. Chińscy statystycy poinformowali, że w styczniu 2022 roku za wieprzowinę w sklepach płacono o 40 proc. mniej niż rok temu, dzięki czemu inflacja spadła o jeden punkt procentowy. Ponadto popyt w Chinach cały czas maleje – konsumpcja stanowi bowiem tam mniej niż 40 proc. PKB, gdy w Polsce ten współczynnik wynosi na przykład 60 procent.

Pozostaje tylko pozazdrościć. Szkoda, że u nas sytuacja nie jest aż tak różowa…

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

Politycy chińscy ponadto w czasie pandemii koronawirusa zachowali zimną krew i nie wdrażali programu zasilającego budżety gospodarstw domowych, co pozwoliło na uniknięcie kryzysu i konieczności wprowadzenia wyższych cen produktów. Ponadto swoje dają także inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych, co powoduje, że rynek chiński jest potężny, a warunki globalne nie mają na niego zbyt wielkiego wpływu. Pozostaje tylko pozazdrościć, bo u nas wszystkie ceny produktów tylko i wyłącznie rosną…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News