PILNE: Gdzie jest najtańsze paliwo w Unii Europejskiej? Niestety, nie w Polsce....

PILNE: Gdzie jest najtańsze paliwo w Unii Europejskiej? Niestety, nie w Polsce....

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Kierowcy w naszym kraju od dłuższego czasu muszą mierzyć się z niezwykle wysokimi cenami paliw na stacjach benzynowych. Duży wpływ na to ma oczywiście wojna na Ukrainie, która trwa już od 24 lutego… Zastanawialiście się, jak wypada nasz kraj, jeśli chodzi o ceny paliwa na tle innych państw z Unii Europejskiej? Okazuje się, że jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o „najtańsze paliwo”, choć w niektórych krajach jest jeszcze taniej. W jakich? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

PILNE: Gdzie jest najtańsze paliwo w Unii Europejskiej? Niestety, nie w Polsce…

Polski bon na paliwo już działa
fot. freepik.com – gabrielemaltinti

Z informacji przedstawionych przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) w marcu jedynie w trzech krajach Unii Europejskiej paliwo było tańsze, niż w naszym kraju. Najdroższe paliwo w ubiegłym miesiącu było bowiem oferowane na terenie Holandii, Danii i Finlandii, z kolei najniższe ceny były na Cyprze, Malcie i na Węgrzech, gdzie paliwo było stosunkowo najtańsze, w porównaniu do innych krajów UE.

„Rosyjska agresja na Ukrainę miała duży wpływ nie tylko na światowy rynek ropy, ale także na polski rynek paliw. Cały europejski sektor energetyczny stoi przed wyzwaniem zabezpieczenia stabilnych dostaw rynkowych. Ceny ropy dynamicznie się zmieniają w przedziale 100-130 dolarów amerykańskich za baryłkę, niepokojąco zbliżając się do historycznych rekordów. Niestabilny jest również kurs wymiany zł względem dolara. To główne czynniki wzrostu cen paliw na krajowych stacjach” – możemy przeczytać w raporcie POPiHN.

Średnie wynagrodzenie a ceny paliwa to dwie różne rzeczy w naszym kraju…

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Warto jednak wiedzieć, że w niektórych krajach średnie wynagrodzenie jest znacznie wyższe niż u nas, co też ma wpływ na to, jak mieszkańcy danego kraju odbierają ceny paliwa. Pod tym względem Polska już tak optymistycznie nie wypada. No ale cóż, pozostaje nam zacisnąć pasa i czekać z utęsknieniem na lepsze czasy, które miejmy nadzieję, wkrótce nadejdą…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News