PILNE: Fatalne wieści dla kierowców! Od 1 czerwca 2022 roku ogromne rewolucje na stacjach!

PILNE: Fatalne wieści dla kierowców! Od 1 czerwca 2022 roku ogromne rewolucje na stacjach!

PILNE: Fatalne wieści dla kierowców! Od 1 czerwca 2022 roku ogromne rewolucje na stacjach!

Podaj dalej

Niestety, nie mamy dobrych wieści dla polskich kierowców. Inflacja nie odpuszcza, a jej szczyt może przypaść wcale nie w tym roku, a w czerwcu 2022 roku. Tak uważają przynajmniej eksperci z BNP Paribas, którzy uważają, że właśnie 1 czerwca przyszłego roku inflacja w naszym kraju może osiągnąć poziom 8,2 procent. Wraz z nawarstwiającym się problemem można spodziewać się rosnących cen żywności, paliwa na stacjach benzynowych oraz presji płacowej.

Od 1 czerwca 2022 roku inflacja znowu wróci na wysoki poziom. No niestety…

ubezpiecznie oc polisa

Jakby inflacja osiągnęła wyżej wspomniany poziom, byłby to najgorszy wynik od 21 lat w naszym kraju. Tarcza antyinflacyjna obniży wzrost cen o około 1,3 pkt. proc. Bez tarczy inflacja mogłaby być nawet dwucyfrowa. Mimo tego optymistycznie nie będzie, ponieważ po wygaśnięciu tarczy, inflacja tak szybko nie spadnie. Podkreśla to ekspert BNP Paribas Bartosz Dybuła, który w rozmowie z money.pl zwrócił uwagę na presję płacową wśród wielu krajowych firm, napędzających koszty.

Szybki wzrost wynagrodzeń jest tym bardziej prawdopodobny, iż na wysokim poziomie kształtują się oczekiwania inflacyjne. Sądzimy, że w warunkach dobrej koniunktury będzie to czynnik zachęcający pracowników do negocjacji płacowych, a ich siła przetargowa powinna być względnie duża. Szybkie tempo wzrostu wynagrodzeń będzie jednak przyczyniać się także do utrwalenia inflacji – tłumaczy ekonomista BNP w rozmowie z money.pl.

Fatalne wieści dla kierowców – tak źle jeszcze nie było

diesel pieniadze samochod

Tym samym można spodziewać się, że inflacja pozostanie wysoka w całym 2022 roku. Złą wiadomością dla nas może być podwyżka cen żywności przetworzonej, która może wzrosnąć nawet o 7 procent. – Będą one napędzane przede wszystkim podwyżkami surowców rolnych, energii czy nawozów. Wzrosną też ceny energii elektrycznej i gazu prawie o 20 procent. Oprócz drogich surowców na poziom cen energii eklektycznej mocno wpływają również silnie drożejące ceny uprawnień do emisji CO2 – tłumaczą analitycy.

Jak sami zatem widzicie, nie są to optymistyczne wieści. Analitycy zgodnie podkreślają, że ceny paliwa także pozostaną na bardzo wysokim poziomie. Jedno jest zatem pewne – lepiej gromadźcie oszczędności, bo lekko nie będzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News