Rząd w najbliższym czasie wprowadzi kolejne zmiany dla kierowców, które mocno zrewolucjonizują nasze życie. Czekamy jeszcze na ostateczny sygnał Parlamentu Europejskiego, ale zmiany czekają nas bardzo duże. Wszystko dlatego, że Polska awansowała w europejskim rankingu bezpieczeństwa drogowego, ale liczba ofiar wypadków drogowych w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców w dalszym ciągu jest u nas na wysokim poziomie – wyższym od średniej państw UE. Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?
Duże zmiany dla kierowców! Ministerstwo wprowadza nowe przepisy – w tym limit alkoholu!

Szczególne zmiany mają dotyczyć najmłodszych kierowców. Z danych przedstawionych przez Komendę Główną Policji w 2021 roku wypadek spowodowało bowiem 14 kierujących mających od 18 do 24 lat na 10 tys. mieszkańców Polski w tym wieku. W grupie wiekowej 25-39 było to 8 osób, w przedziale od 40 do 59 lat 6 osób, a w grupie osób powyżej 60. roku życia były to cztery osoby.
„Resort infrastruktury przygotował projekt zmieniający ustawę o kierujących pojazdami, mający na celu m.in. poprawę systemu szkolenia i egzaminowania. Jednakże w związku z planowanym rozpoczęciem prac w UE niezbędne jest skorelowanie tych prac i przyjęcie w Polsce wspólnych dla całej UE zasad – powiedział Autokult.pl Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Rząd chce poczekać jednak na szczegóły dot. nowych europejskich rozwiązań, które mają zostać opublikowane przez Komisję Europejską w drugim kwartale 2023 roku i wówczas je przyjąć, co podkreśla Huptyś w dalszej fazie swojej wypowiedzi dla Autokultu.
„Komisja Europejska zamierza podjąć kroki w celu zapewnienia, że początkujący kierowcy, przez pierwsze dwa lata od otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy, zostaną objęci okresem próbnym (…). Projektowane w tym zakresie przepisy, mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wpisują się w dotychczas planowane przez MI zmiany odnoszące się do młodych stażem kierowców” – dodał rzecznik resortu infrastruktury.
Limit alkoholu dla początkujących kierowców to dobry pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa?
Możliwe jest wprowadzenie m.in. limitu alkoholu dla początkujących kierowców. Młody kierowca przez 24 miesiące od otrzymania prawa jazdy miałby prowadzić auto mając 0,0 prom. alkoholu we krwi. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa na drodze. Oprócz tego możliwe są też inne zmiany, ale o tych szerzej będziemy mogli napisać, gdy projekt wejdzie w życie. Co jednak o tym sądzicie? Uważacie, że takie zmiany mają sens? Dajcie nam znać w komentarzu!