PILNE: Czy samochody mogą poruszać się po drogach bez ważnego przeglądu? Tak, ale w określonych przypadkach!

PILNE: Czy samochody mogą poruszać się po drogach bez ważnego przeglądu? Tak, ale w określonych przypadkach!

fałszywy przegląd techniczny widmo kara grzywna (3)

Podaj dalej

Każdy z was wie, że przegląd techniczny jest jednym z obowiązkowych wymagań, które umożliwiają nam poruszanie się po drogach na terenie Unii Europejskiej. Nie jest tak jednak w każdym kraju. Wyjątek w tym aspekcie obowiązuje na przykład w Ukrainie, gdzie prywatne ukraińskie pojazdy o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony mogą poruszać się po drogach bez ważnego przeglądu technicznego.

Czy auta mogą poruszać się po drogach bez ważnego przeglądu technicznego?

przeglad samochodu diesel

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą przestrzegać określonych zasad. Jedną z nich jest przeprowadzanie regularnej kontroli stanu technicznych swoich pojazdów, co ma mieć ogólny wpływ na bezpieczeństwo w kraju. Wiedzą o tym kierowcy z Polski, którzy w przypadku posiadania aut starczych niż pięć lat muszą obowiązkowo raz w roku pojawiać się na stacjach diagnostycznych. W przypadku auta fabrycznie nowego przegląd trzeba wykonać po trzech latach od pierwszej rejestracji.

Okazuje się, że nie we wszystkich krajach przegląd techniczny jest czymś obowiązkowym. Ukraińskie osobówki mogą bowiem poruszać się po swoim kraju bez ważnych badań technicznych. Przepis ten obowiązuje od 2011 roku. Badaniom technicznym od tego czasu na terenie tego kraju podlegają jedynie auta służące do zarobkowego przewozu osób (np. taksówki) oraz ciężarówki. Przez takie przepisy na ukraińskich drogach bardzo często poruszają się samochody z licznymi wadami.

Ukraińskie auta w Polsce także nie muszą mieć ważnego przeglądu

przeglad samawaria usterka

Co ciekawe, ukraińskie auta, które poruszają się po drogach w Polsce także nie muszą mieć ważnego przeglądu. Wszystko dlatego, że Ukrainę nie obowiązują unijne przepisy, ponieważ ten kraj nie jest członkiem UE. Tym samym ukraińskie pojazdy są traktowane przez prawo jako pojazdy uczestniczące w ruchu międzynarodowym. Warto zatem uważać na drogach, ponieważ nie wszystkie tamtejsze auta są zapewne w stuprocentach sprawne, co może być przyczyną wielu kolizji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News