PILNE: Czegoś takiego się nie spodziewaliśmy! Nagły wzrost inflacji w całym kraju - ponad 30 procent!

PILNE: Czegoś takiego się nie spodziewaliśmy! Nagły wzrost inflacji w całym kraju - ponad 30 procent!

inflacja wzrost cen (4)

Podaj dalej

Czegoś takiego się nie spodziewaliśmy. Co prawda w ostatnim czasie dużo słyszeliśmy o wzroście inflacji w różnych krajach, jednak te informacje totalnie nas zszokowały. Wyobrażacie sobie, że inflacja w Turcji w grudniu wzrosła do 36,1 proc. w skali roku? To najwyższy wzrost cen w tym kraju od 19 lat. Sytuacja nie wygląda zatem zbyt najlepiej dla tamtejszych obywateli!

Sytuacja w Turcji jest tragiczna. Inflacja tam to jakiś prawdziwy kosmos

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

Ceny w Turcji od kilku miesięcy cały czas gwałtownie szły do góry. Mimo wszystko analitycy nie spodziewali się jednak aż takich wzrostów. Grudniowy odczyt na poziomie 36,1 proc. był bardzo szokujący. W porównaniu z listopadem ceny w grudniu ubiegłego roku wzrosły w Turcji o niemal 14 procent, co jest zawrotną kwotą, jeśli spojrzymy na to w skali całego świata. Dla porównania u nas inflacja wynosi 7-8 procent, a i tak wiemy, jak wszystko zdrożało.

Tymczasem w Turcji można mówić o ogromnym kryzysie, jakiego nie obserwowano od września 2002 roku, kiedy to poziom inflacji wyniósl 37 procent. Z informacji przedstawianych przez agencję Reuters wynika jednak, że to dopiero początek podwyżek cen. W marcu podwyżki cen towarów mogą sięgnąć nawet do 40-50 procent, co byłoby totalnym kataklizmem.

Prezydent Turcji nadal chce ciąć stopy procentowe. Ciekawe do czego to zaprowadzi Turcję

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

Z danych przedstawianych przez tureckie media wynika, iż w grudniu ceny transportu zdrożały o 53 procent, a ceny żywności i napojów o ponad 43 procent. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mimo fatalnej sytuacji finansowej kraju, w dalszym ciągu nawołuje do cięcia stóp procentowych. Trzeba przyznać, że sytuacja w Turcji za wesoło nie wygląda, a wiele na to wskazuje, że będzie tam tylko gorzej…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News