Sejm w ostatnim czasie uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel, która umożliwia posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji. Co wprowadziła nowa ustawa i jakie zmiany czekają na osoby, które korzystają z tej aplikacji? Tego dowiecie się z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.
Aplikacja mObywatel nadal się rozrasta. Kierowcy mogą być z tego zadowoleni
Aplikacja mObywatel umożliwi posługiwanie się na terenie naszego kraju dokumentami w aplikacji, również dowodem osobistym i dokumentami tradycyjnymi. Wyjątkiem w tej materii będzie jednak przekroczenie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. Nowa regulacja ma pozwolić jednostkom samorządu terytorialnego na m.in. udostępnianie w aplikacji lokalnych dokumentów – np. karty mieszkańca czy kart członkowskich. Dodatkowo mObywatel będzie miał dostępną usługę e-Urzędu Skarbowego. Pozwoli to na komfortowe płacenie online za usługi administracyjne, np. wydanie dokumentów, wniosków czy też uiszczanie opłat skarbowych.
W przeszłości aplikacja będzie także wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy też nawet decyzji o tym, czy wasze dziecko zostało przyjęte do przedszkola czy nie. Dodatkowo będzie przypominała o zbliżającym się terminie ważności dowodu osobistego czy paszportu, zatem mówimy tutaj o naprawdę sporych ułatwieniach, które mogą okazać się bardzo przydatne.
mObywatel przejdzie spore zmiany. Korzystne dla użytkowników
Dodatkowo mObywatel ma być zintegrowany z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy. Jak na razie odnotowano 9,5 mln pobrań tej aplikacji. Wy także z niej korzystacie? Dajcie nam znać w komentarzach!