PILNE: Ceny paliw znowu wrócą do pułapu 5 zł za litr?! Sytuacja jest prosta - kierowcy zacierają ręce!

PILNE: Ceny paliw znowu wrócą do pułapu 5 zł za litr?! Sytuacja jest prosta - kierowcy zacierają ręce!

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Ceny paliw na stacjach benzynowych od dłuższego czasu nie spadają, mimo tego, że obserwujemy spadki hurtowych cen ropy. Analityk Maciej Miniszewski podczas rozmowy z TVP Info postanowił wyjaśnić, że ceny paliw są ustalane w oparciu o notowania gotowych produktów, a nie ceny baryłki. Mimo tego trzeba podkreślić, że benzyna na polskich stacjach jest niemal najtańsza w całej Unii Europejskiej, co jest delikatnym pozytywem w tej trudnej sytuacji dla kierowców. Jakie są rokowania na nadchodzące tygodnie i czy paliwo będzie kosztowało jeszcze kiedyś po 5 złotych za litr? Odpowiedź na to pytanie poznacie w naszym artykule.

Ceny paliw znów wrócą do pułapu 5 złotych za litr? Mamy informacje dla kierowców w tej sprawie

promocja diesel benzyna paliwo sieć stacja paliw ładowarki ładowarka prąd
fot. freepik

„Od całości tej kwoty obecnie odliczany jest dodatkowo VAT. Od zmiany hurtowej ceny ropy naftowej pośrednio zależy jedynie koszt zakupu paliwa w rafineriach, których marże wahały się w ostatnich miesiącach. Ceny na stacjach nie spadają z dwóch powodów. Ceny paliw ustalane są w oparciu o notowania gotowych produktów, a nie ceny baryłki ropy naftowej. Dochodzą bowiem koszty przetworzenia surowca – w obliczu niedoboru mocy produkcyjnych w europejskich rafineriach koszty te były wysokie” – podkreśla analityk w rozmowie z TVP Info.

Miniszewski w dalszej fazie rozmowy wskazuje, że ceny paliw w naszym kraju są piątym najniższym wynikiem w całej Unii Europejskiej. „est to piąty najniższy wynik w UE. Cena benzyny wyniosła natomiast 1,39 euro za litr – najmniej po Węgrzech, Malcie i Bułgarii. Obecnie wiele państw stosuje polityki łagodzenia skutków kryzysu energetycznego. Ich ewentualne wycofywanie, w tym planowana podwyżka VAT-u w Polsce podniesie ceny paliw” – tłumaczy Miniszewski.

Analityk podkreśla, że w całej Europie i USA od stycznia 2020 roku wyłączono 2 mln baryłek dziennie mocy produkcyjnych w rafineriach. ” Przetwórstwo ropy najmocniej zwiększy się jednak w Chinach, które odpowiadają za 70 proc. wzrostu mocy rafineryjnych w latach 2019-2023. W sierpniu 2022 r. Europa importowała szlakami morskimi z Azji 365 tys. baryłek paliwa do silników diesla. Jest to ponad 5 proc. zapotrzebowania z całego roku i najwyższa skala importu od marca. Niemcy już we wrześniu raportowały braki oleju napędowego. Problemy z zaspokojeniem popytu w przyszłości będą zależały od skali recesji w Europie – ewentualne niedobory mogą oznaczać konieczność większego importu z Chin” – dodaje ekspert.

Kiedy ceny paliw wrócą do pułapu 5 złotych za litr? Tego nie wie nikt…

promocja diesel benzyna paliwo sieć stacja paliw ładowarki ładowarka prąd
fot. freepik.com – maxlupascu

Czy w takim razie można liczyć, że ceny paliw wrócą kiedyś do poziomu około 5 złotych za litr? ” Wysokie ceny i ewentualne kolejne podwyżki cen oleju napędowego i benzyny na stacjach są kosztem, jaki Europa ponosi w związku z nieuprawnionym atakiem Rosji na Ukrainę. Zdaniem MAE i przedstawicieli europejskich think tanków, ograniczenie zużycia energii elektrycznej, gazu i właśnie paliw są sposobami na realizację osobistych sankcji na Rosję” – zaznaczył Miniszewski w rozmowie z TVP Info.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News